Субота, 27 Квітня, 2024

Історія архітектури Харкова

Харків вважається не найдавнішим містом. На даний момент йому виповнилося 366 років. Порівняно з тим самим Львовом, якому вже близько 800 років або Києвом, якому взагалі понад 1500 років, Харків можна сказати був побудований тільки вчора. Але це зовсім не означає, що в Харкові нема на що подивитися. Зовсім навпаки! Сьогодні в місті можна знайти як старовинні вулички та будинки, так і цілком собі величезні торгові центри та висотні будинки. Він увібрав у себе багато архітектурних рішень інших міст. Як усе до цього прийшло? Далі на kharkov-future.

Історія появи міста

Спочатку місто було невеликим поселенням козаків і нічим особливо не відрізнялося від сотень інших таких самих поселень. У 1654 році через чудове місце розташування у Харкові починають зводити фортецю. Тоді це був величезний частокіл із загострених колод, обнесений ровом і валом, довжина якого складала 1150 м. У 1656 році з’являються перші оборонні вежі, а також ворота. Навколо міста з’являється перша стіна із зрубних конструкцій. Усередині фортеці будуються Успенська церква, льох для пороху, житлові будинки козаків, приміщення для служивих людей та наказна хата. Через таке стрімке зростання до Харкова починають прибувати люди з околиць. Для них будується остог, де знаходилися торгові площі та хати.

1726 року з Білгорода до Харкова вирішують перевести Слов’яно-греко-латинську школу, яку буквально через рік перетворюють на Харківський колегіум. Цей навчальний заклад є першим вищим на всій лівобережній Україні.

1768 року з Петербурга надсилають новий план міста, щоб із дерев’яної фортеці створити вже кам’яне укріплення. Центральний район Харкова перебудовують за цим планом. Але решту міста зводили завдяки студентам Харківського колегіуму.

Карта старого Харькова - 1903 год - Украина > Харьковская область > Харьков  - ЭтоРетро.ru - старые фото городов

Пізні етапи розвитку

1804 року вже було складено мережу всіх головних вулиць міста. Всі головні дороги вели прямо до інших міст, таких як Чугуїв, Суми, Полтава та Зміїв. Приміські селища починають включати до складу міста, від чого воно стає по-справжньому величезним.

На самому початку XIX століття місту вже не потрібні були оборонні стіни та рови. Тому на місці фортеці з’являються торгові площі, які зараз мають назву Конституції, Свободи та Сергієвська.

В кінці XIX на початку XX століття у Харкові відбувається промисловий бум і зростає величезна потреба в освічених робітниках. Тому у Харкові відкривається Технологічний інститут (1885 р.), Комерційне училище (1893 р.), Комерційний інститут (1910 р.), а також громадська бібліотека (1886 р.) та промислово-мистецький музей (1886 р.).

За часів окупації Харкова німцями (1941-1943) величезна кількість будівель була зруйнована або частково пошкоджена. Тому місцевою владою було ухвалено рішення створити інститут Міськпроект (нині Харківпроект). Його основним завданням було відновити місто. За 2 роки з моменту його заснування, а саме у 1945 році він непогано впорався зі своєю роботою. Було відновлено понад 600 підприємств, повністю відновлено водопровід та відновили транспортну мережу.

На даний момент місто далі росте і розвивається з шаленими темпами. Будуються нові житлові масиви, інститути, цирки, торгові центри, церкви та багато чого ще. Незважаючи на такий молодий вік, Харків має величезну і дуже цікаву історію.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.