Вівторок, 17 Вересня, 2024

Оновлений Харків: яких змін чекати після Перемоги

Харків переживає нині складну сторінку історії, але попри все тримається, і не в останню чергу ― завдяки надіям на краще. Війна радикально змінила хід розвитку міста, проте не припинила його. Новий генеральний план, розширення мережі метрополітену, передові технології ― основний перелік змін, що чекають на мегаполіс. Далі на kharkov-future.

Нові станції метро

Ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну планувалося побудувати нові станції Олексіївської лінії. Розширення передбачалось в бік вулиці Одеської. Також місцева влада очікувала на створення нового електродепо. Всі проєкти мали стартувати весною 2022 року, проте воєнні дії у лютому зашкодили процесу. 

Ігор Терехов, очільник міста, запевняв того року, що всі необхідні фінанси вже знаходяться на рахунках, і коли військова обстановка дозволить ― вони підуть у хід. З урахуванням воєнного досвіду під час рашистської агресії проєктувальники вносять часткові зміни у документацію. Передусім корегування стосуються будівництва електродепо на відкритій у 2016 році станції “Перемога”.

За словами Терехова, при обстрілах постраждала деяка кількість складів метро. Задля безпеки проєкт треба редагувати, і пустити депо під землею. 

Наразі в Харкові діють 30 станцій метрополітену, які розташовані на трьох гілках: Холодногірсько-Заводській, Салтівській та Олексіївській. Передбачається будувати нові уздовж проспекту Гагаріна. Ними стануть “Державінська” і “Одеська” станції, а трохи згодом з’явиться і проміжна “Каштанова”. Ця ділянка мала б відкритися у 2025 році, проте з відомих причин подія відтермінована. 

Генеральний план Харкова

Проєкт Генерального плану міста представили на початку 2023 року. До його створення долучилась команда Фонду британського архітектора Нормана Фостера. Загалом проєкт реалізується за п’ятьма напрямками:

  • культурна спадщина;
  • житловий сектор;
  • промисловість;
  • науковий квартал;
  • річки та зелені зони.

Зміни торкнуться транспортного, енергетичного, водного та природного середовища, також оновлять застарілі адміністративні райони Харкова. Як розповів Ігор Терехов, історичний центр міста збережуть з повагою до минулого, тому не слід хвилюватись, що нові будівлі зведуть у збиток старим. Водночас Терехов анонсував появу сайту, де будуть інформувати про хід роботи над генпланом.

Згідно зі стратегією розвитку Харкова, транспортно-дорожня мережа оптимізується задля покращення сполучення між центром і периферійними районами. Створять великі пішохідні зони та велодоріжки. Очікується впровадження підземних та багаторівневих паркінгів. 

Спеціальні пішохідні квартали планується створити у місті. Відповідний проєкт отримав назву “Котел”. 

Що стосується найбільш постраждалої від війни частини міста, Салтівки, то цьому куточку Харкова фахівці приділять особливу увагу. Вся інфраструктура, необхідна для комфорту жителів Північної Салтівки, розташується у пішій доступності від будинків. Це будуть магазини, навчальні заклади, місця для відпочинку і роботи. А відомий ринок “Барабашово” перетворять на науковий парк. Торговельні місця збережуть, проте у значно меншому обсязі. 

Передові екологічні технології

Замало робити щось для міста, треба це здійснювати з урахуванням екологічної безпеки. Тому важливим пріоритетом стане очищення та благоустрій берегів річок. На території Харкова протікають чотири річки: Лопань, Харків, Немишля та Уди. Згідно з проєктом, всі паркові зони і водойми з’єднають в єдину, цілісну та безперервну екосистему. 

Весною 2023 року Ігор Терехов поділився своїм баченням подальшого розвитку Харкова. Голова міста надихався прикладом Вашингтона, тому хоче, аби такий самий принцип реалізували й у нас. Щоб стало більше газонів, так званих зелених зон. 

Інновації в енергетиці передбачають, зокрема, появу сонячних панелей. Їх розташують у нових житлових мікрорайонах. Сонячні електростанції потроху вже відкриваються у різних установах. 

Робота над майбутнім триває

Весною 2023 року депутати міської ради, представники громадськості та експерти провели зустріч на онлайн-платформі Харківського прес-клубу. Питання стосувались майбутнього та сьогодення Харкова. Окреслено напрямки подальшого розвитку міста, серед яких:

  • підтримка бізнесу;
  • оптимізація та скорочення кількості комунальних підприємств;
  • відновлення зруйнованого житла та інфраструктурних об’єктів;
  • безпека освітнього процесу;
  • налагодження “соціальних ліфтів” для молоді;
  • вирішення екологічної проблематики. 

Як передбачають фахівці, після завершення війни в Харкові проживатимуть до 2,5 мільйона жителів. У цій кількості враховані і студенти з інших населених пунктів, які навчатимуться в закладах освіти. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.