Після початку повномасштабного вторгнення кількість вакансій для IT-спеціалістів різко зменшилася. Багато іноземних компаній пішли з харківського ринку, подекуди залишивши без роботи навіть досвідчених фахівців. Проте найбільше постраждали початківці, тобто junior. Якщо раніше їх радо приймали на роботу та навчали всього необхідного, то зараз їхні місця зайняли професіонали, що вже і так мають багато навичок. Далі на kharkov-future.
Не можна сказати, що IT-спеціалісту взагалі неможливо знайти роботу у Харкові. Можна, хоча це буде складно, а також потребуватиме багато часу та зусиль. Ось декілька порад для тих, хто шукає роботу в IT.
Регулярно моніторити сайти з вакансіями
Ті харківські IT-компанії, що продовжують працювати попри велику війну, досить часто виставляють оголошення з актуальними вакансіями. Зазвичай вони це роблять на найбільших українських онлайн-платформах для пошуку роботи: “Djinni”, “DOU”, “Work.ua”, “robota.ua”, “OLX Робота” та інших. Проблема в тому, що конкуренція надзвичайно велика. Найбільше претендентів, незалежно від вимог щодо досвіду, нараховують на категорії Manual QA, JavaScript, Design, Recruiter та Project Manager.
Дослідження, проведені на основі статистичних даних онлайн-платформи “DOU”, показують, що у 2021 році на одну вакансію IT-компанії в середньому було 4 відгуки. У 2022 році середній показник збільшився до 17, а у 2023 – до 37. Станом на березень 2024 року тільки на платформі “Work.ua” в категорії “IT, комп’ютери, інтернет” за локацією у Харкові було понад 150 вакансій. Варто враховувати, що даний сайт не є одним з найпопулярніших серед IT-компаній. А отже, на інших шукають програмістів серед харків’ян ще активніше. Фахівці зазначають, що найскладніше стало знайти першу роботу в IT, якщо ти ще не маєш досвіду. Проте загальна кількість наймання програмістів після співбесіди та виконання тестового завдання зростає.
Важливо часто оновлювати сторінку з актуальними вакансіями та намагатися надіслати своє резюме якомога раніше. Це підвищить шанси на те, що вас помітять, проведуть співбесіду та оберуть як слушного кандидата.
Стежити за сайтами IT-компаній
Доволі часто авторитетні IT-компанії не виставляють оголошення про те, що шукають співробітника, на платформи з пошуку роботи. На своєму офіційному сайті вони мають розділ “Вакансії”, який періодично поповнюють відповідно до потреб компанії.
IT-спеціалісту, що займається пошуком роботи, можна написати список компаній, в яких він хотів би працювати, знайти їхні сайти та почати моніторити. Як тільки з’явиться вакансія з вимогами, наближеними до тих, яким ви відповідаєте, можна одразу сміливо писати на пошту компанії та надсилати резюме. Це особливо цінується, адже так кандидат показує особливу зацікавленість до компанії.
Рейтинг IT-компаній Харкова за відсотком працевлаштованих фахівців очолюють компанії: “Sigma Software”, “Zone3000”, “EPAM”. Не менш гарну репутацію мають й інші фірми: “Eastern Peak”, “KnubiSoft”, “Academy SMART”, “Plarium”. Перераховані компанії з 2012 року потрапляють до списку найкращих IT-роботодавців міста за версією платформи “DOU”.
Писати HR-менеджерам
Кожна IT-компанія Харкова має мінімум одного свого HR-менеджера – людину, що займається пошуком співробітників та проводить з потенційними кандидатами перші співбесіди. Зазвичай HR ставить загальні питання: про досвід, якості, навички, мотивацію. І тільки другий етап співбесіди передбачає спілкування з професіоналом у галузі інформаційних технологій (Tech Lead), який перевіряє рівень знань та професіоналізм IT-фахівця.
HR-менеджери активно ведуть свої сторінки в соціальних мережах, наприклад, як “Linkedln”, де пишуть про актуальні вакансії у своїй компанії. Тому слідкувати за постами співробітника, що займається підбором фахівців, вважається гарним варіантом для тих, хто шукає роботу в IT-компанії.
Не зайвим буде і просто знайти HR компанії, в якій ви хотіли б працювати, та написати завчасно. Це також покаже вашу зацікавленість до саме їхньої фірми. Багато HR-менеджерів харківських ІТ-компаній ведуть листування і в інших соціальних мережах. Наприклад, у Facebook є група “HR community Харкова”, де можна дізнатися більше про релевантні вакансії міста.
Якісно написаний HR-менеджеру текст – чудова можливість показати себе, почати комунікацію з колективом. Судячи з листа, одразу буде зрозуміло, чи підходять ваші якості та досвід під вимоги компанії. Часто, якщо актуальних вакансій немає, менеджер залишає резюме до того часу, коли їм будуть потрібні люди. Це підвищує можливість того, що згодом вам все ж таки запропонують роботу.
Вести соціальні мережі, зокрема “Linkedln”
Жоден харків’янин не уявляє свої будні без соціальних мереж. На їхніх просторах всі діляться чи не найважливішими подіями у своєму житті, розповідають про досягнення, проблеми, а також просять допомоги. Не виняток і IT-спеціалісти та IT-компанії. Найпопулярнішою серед них соціальною мережею стала “Linkedln” – американська платформа для пошуку роботи та налагодження ділових стосунків. Почати її ведення варто з цікавих сторітелінгів, постів зі смішними картинками та привабливими заголовками. Це допоможе набрати певну кількість друзів та дати про себе знати.
Спочатку попрацюйте над тим, щоб на вашій особистій сторінці було написано якомога більше корисної інформації: вік, освіта, професія, навички, досвід і т. д. Потім зацікавте аудиторію незвичайними історіями, які будуть збирати лайки та коментарі. Вам може здатися, що нікому не цікаві ваші розповіді, проте це не так. Людям подобається читати про життєвий та професійний шлях інших. Так можна знайти багато однодумців, які переживають такий же складний етап пошуку роботи. Або навпаки, когось ваша історія замотивує, стане натхненням. А згодом, коли ви зрозумієте, що стали частиною потрібної спільноти, настане слушний час звернутися про допомогу. Можна попросити пораду щодо пошуків роботи, а можна у своєму пості напряму звернутися до всіх HR-менеджерів міста та повідомити про те, що ви відкриті до будь-яких пропозицій. Часто HR першими реагують на блоги IT-спеціалістів та пропонують роботу.
Роботодавці з IT-компаній читають та спостерігають за соціальними мережами кандидатів. Це трохи схоже на співбесіду, проте навіть краще. Оскільки під час першої зустрічі багато фахівців хвилюються, тому не можуть одразу розкритися та розповісти про себе спокійно.
Комунікація з іншими IT-спеціалістами
Старий та перевірений спосіб, проте недооцінений у наші дні, це пошуки роботи через знайомих. Комунікація з іншими людьми, що знають в IT-сфері більше, ніж ви, дуже корисна. По-перше, так дізнаються про переваги та недоліки роботи. По-друге, на помилках інших налаштовують себе на нюанси робочого процесу.
Якщо зарекомендувати себе як гарного фахівця та поділитися резюме зі знайомими програмістами, шанс того, що ці люди запропонують вас як кандидата у своїй компанії, значно зростає. У вересні 2023 року мер Харкова Ігор Терехов з одному з інтерв’ю повідомив, що після вимушеного переїзду до Харкова повертаються ІТ-фахівці. Вже понад 20% спеціалістів, що залишали Харків, знову працюють у місті. Міська влада наголошує на тому, що розвиток ІТ стратегічно важливий зараз, а тому закликає ІТ-спільноту міста рости й надалі.
Після початку повномасштабного вторгнення на ринку праці з’явилося багато недобросовісних компаній, що вводять в оману програмістів-початківців. Вони пропонують новачкам пройти безоплатне стажування, яке за умовами договору не обмежується конкретними термінами. А потім після декількох місяців такого стажування виявляється, що вони й не планували пропонувати офіційне працевлаштування, а просто користувалися безоплатною робочою силою. У таких випадках також допомогло б спілкування з більш досвідченими фахівцями, тому що вони б пропонували співпрацю з вже перевіреними IT-компаніями.
Відповідально ставитися до співбесід
З досвіду HR-менеджерів можна зробити висновки, що багато спеціалістів чомусь не серйозно ставляться до співбесід. Кандидати запізнюються на зустріч, виходять на зв’язок у домашньому халаті і т. д. Деякі навіть дозволяли собі палити під час розмови, пояснюючи це тим, що вони нервують. Безперечно, потрібно докласти максимум зусиль, щоб співбесіда пройшла як дружня, приємна розмова. Проте не варто виходити за межі дозволеного.
Псує перше враження і те, що IT-спеціалісти часто говорять, що вже тисячу разів надсилали своє резюме різним компаніям, тому зараз і не згадають, з якої вакансії у них співбесіда.
Звичайно, якщо людина зацікавлена та шукає роботу, вона не буде себе так вести. Проте правила етикету під час співбесіди варто вивчити завчасно та більш детально. Деякі з приватних ІТ-шкіл Харкова у своїй навчальній програмі передбачають підготовку до співбесіди. Наприклад, “Source IT”, “Hillel”, “A-level” та інші.