Світ переживає період стрімкого розвитку сучасних технологій. Це створило попит на фахівців, що працюють у даному напрямку. Проте якщо говорити про Харків, то його становище у сфері технологій після початку повномасштабного вторгнення не таке вже й райдужне. Багато іноземних IT-компаній залишили харківський ринок, а місцеві хоч і працюють, проте поставили свої проєкти на “стоп”. Проте якщо дивитися у багатостроковій перспективі, то можна відстежити, що поступово кількість вакансій збільшується, у місті починають шукати програмістів. Компанії зацікавлені і в пошуках початківців, а отже розглядають кандидатів без багаторічного досвіду. Далі на kharkov-future.
Якщо ви думаєте над тим, щоб змінити сферу діяльності або тільки думаєте обирати професію, то розглянути напрям інформаційних технологій все ж таки варто. Ось наш топ причин, чому в наш час варто працювати в IT.
Можливість швидко отримати базові знання та почати пошуки роботи
У 2024 році не варто довіряти тим, хто говорить, що можна швидко опанувати професію програміста та одразу претендувати на велику зарплатню. Проте для того, щоб отримати базові знання та почати свій шлях зі стажування чи практики в IT-компанії, не потрібні роки.
Зазвичай своє навчання майбутні програмісти починають з курсів або звичайних відеолекцій, де можна самостійно отримати необхідне підґрунтя та вивчити мови програмування. Мають попит харківські приватні школи для ІТ-фахівців, де можна менше, ніж за рік, отримати гарні знання: “IT Step School”, “Lemon school”, “Hillel”, “Ukrainian IT school”. Після цього можна починати заповнювати резюме своїми навичками та надсилати на пошти компаній, що розглядають кандидатів без досвіду. Зазвичай вони пропонують спочатку практику або безоплатне стажування, проте за умови гарної адаптації до робочого процесу можна отримати запрошення з пропозицією офіційного працевлаштування.
Комусь це може здатися дивним, проте багато компаній дійсно стверджують, що їм простіше навчити людину “з нуля”, ніж змінювати щось у вже досвідченому фахівці. Це пояснюється тим, що початківець одразу працював би згідно з вимогами компанії.
Великий вибір спеціальностей
Кар’єрні перспективи в IT-сфері ніколи не обмежувалися вибором суто однієї професії. У програміста не викликає труднощів змінити напрямок своєї діяльності. Він у будь-який момент може закінчити додаткові курси, навчитися працювати з новими додатками або просто знайти нову вакансію зі схожими вимогами до тих, яким він вже відповідає. Ця можливість чудово підходить для тих, хто не любить рутину та не може довго знаходитися на одному місці. Так верстальники часто підвищують свої знання з написання коду до front-end розробника. За бажання можна згодом опанувати професію back-end розробника, а потім й full-stack.
Тішить і перспектива підвищення: junior-початківці менше ніж за рік стають middle-спеціалістами, а потім senior-фахівцями. А потім цілеспрямованість, наполегливість та працьовитість можуть привести до посади team leader – людини, що відповідає за проєкт та керує робочими процесами в команді.
Після початку повномасштабного вторгнення у Харкові зменшилася кількість релевантних вакансій для IT-фахівців. Проте наприкінці 2023 року онлайн-платформи з пошуку роботи почали подавати статистику, де видно, що серед харків’ян програмістів шукають дедалі частіше.
Хороший заробіток
Безумовно, пройти всі етапи співбесіди та тестовий період дуже складно. Конкуренція на ринку IT дуже велика, а досягають свого лише найкращі. Проте всі докладені зусилля з часом виправдовуються, даючи позитивний результат. Мінімальна заробітна плата початківця в IT подекуди перевищує середньостатистичну зарплату в Україні.
Разом з напрацьованим досвідом та посадою постійно зростає і оплата роботи програміста. Власники українських IT-компаній постійно переглядають рівень заробітної плати своїх працівників. Тому якщо фахівцю все ж таки вдається влаштуватися в гарну айті-компанію, де дотримуються європейських стандартів, то він точно вже не буде приречений роками отримувати одну й ту саму суму коштів за свою працю.
Станом на початок 2024 року згідно зі статистикою українського онлайн-порталу для пошуку роботи “Work.ua” середня заробітна плата у категорії “IT, комп’ютери та інтернет” – 25 000 гривень. Наведені “Work.ua” дані привели спираючись на медіану заробітних плат з 10 816 вакансій, що були розміщені протягом трьох останніх місяців на їхньому сайті. Для прикладу середня заробітна плата у категорії “Фінанси, банк” складає 16 500 гривень, а “Адміністрація, керівництво середньої ланки” – 20 500 гривень.
У 2018 році компанія “Kharkiv IT Cluster” провела масштабні дослідження, в ході яких були опитані 7000 програмістів з 36 IT-компаній Харкова. У результаті було визначено, що середній прибуток IT-фахівця у місті складає 1800 доларів. Це у шість разів більше за середній дохід звичайного харків’янина та у п’ять разів більше середньої заробітної плати в Україні.
Бонуси від компанії
IT-компанії, на відміну від багатьох інших, відомі своїм чудовим та лояльним ставленням до співробітників. Для них створюються найкращі умови та заохочення.
Якщо програміст працює не віддалено, а в офісі, то йому створюють максимально комфортні умови для діяльності. Сучасна техніка, спеціальний стіл та крісло, їдальня з кавоваркою – все це має місце бути для плідної роботи програміста. Щоправда, одиниці, проте деякі компанії забезпечують своїх співробітників навіть невеликою спортивною залою. Також не забувають і про страхування. Багато IT-компаній Харкова оплачують своїм робітникам курси підвищення кваліфікації та іноземної мови, відшкодовують частину витрат на тренажерні зали або басейни, наймають психолога та дарують знижки на сучасну техніку у популярних магазинах. Не забувають періодично влаштовувати і заходи, що сприяють зміцненню товариських стосунків між колегами. Для цього організовують корпоративи, екскурсії, подорожі та цікаві тімбілдінги.
Можливість переїзду
Багато IT-спеціалістів недооцінюють свої навички та намагаються триматися за ту компанію, в якій вже вдалося влаштуватися. Проте керівники гарних компаній не просто так дають змогу безкоштовно вивчати іноземні мови. Вони дають можливість перспективним співробітникам отримати запрошення для переїзду за кордон. Найчастіше українських спеціалістів раді бачити в Європі та Сполучених Штатах Америки.
Для тих, хто хотів би змінити компанію та колектив, проте не готовий до переїзду, розглядають варіант віддаленої співпраці. Проте після початку повномасштабного вторгнення багато програмістів віддали перевагу стабільності та спокійному життю, тому прийняли запрошення та переїхали. Найбільше харківських IT-спеціалістів у Польщі. Проте в цій ситуації є свої нюанси: переїзд не завжди супроводжується підвищенням заробітної плати.
Гнучкий графік та формат роботи
Переважна більшість IT-компаній Харкова не визнає той підхід до роботи, коли співробітник вимушений прокидатися рано вранці, бігти аби встигнути на потрібний транспорт, а потім, прийшовши на роботу, отримати ще й штраф або догану за запізнення. На їхню думку, це точно не те, що сприяє продуктивності. Тому спеціалістам пропонують можливість поєднувати онлайн та офлайн варіант роботи. Відповідно до цього кожен програміст може обирати дні, коли він буде приїжджати до офісу, а коли виконувати поточні завдання вдома.
Те ж саме стосується й графіка. Якщо за умовами працевлаштування програміст отримує оплату погодинно, то він може обирати зміну, в яку йому буде зручно працювати. Проте є декілька важливих моментів: по-перше, ці години роботи завчасно узгоджуються та фіксуються з іншими колегами, оскільки більша частина роботи над кожним проєктом вимагає співпраці в команді; по-друге, щоб роботодавець був впевнений, що кожна година роботи була плідною, він може вимагати від працівника регулярно відписувати про результат виконаної частини поставленого завдання.