Четвер, 19 Вересня, 2024

Харківський планетарій

Людям за всю історію людства ніколи не сиділося спокійно на місці. Людство завжди тяглося до чогось закритого та незвіданого. А що може бути більш закритим і більш незвіданим, ніж космос. Зірки, планети та сузір’я не завжди були зрозумілі людині, хоча навіть сьогодні залишається безліч загадок, які тільки й чекають, щоб їх розгадали. В наш час абсолютно кожен може приміряти на себе роль великого дослідника, а можливо, навіть і відкривача нових планет. Що ж початок довгого та захоплюючого шляху до зірок можна розпочати якраз у Харківському планетарії. Але для початку варто поговорити про історію цього місця і чи так все тут цікаво, як здається? Далі на kharkov-future.

Історія Харківського планетарію

Варто сказати, що місце, в якому тепер починаються наукові дороги, раніше починалися духовні. У 1910 році тут розташовувалася Мордвинівська ашкеназська синагога. У 1936 це місце переробили в клуб, але проіснувало воно так не довго. За часів Другої Світової війни будинок частково зруйнувався і місцева влада не дуже поспішала його відновлювати. Після закриття Хоральної синагоги в 1949 році влада запропонувала відновити єврейській громаді дану будівлю, але за умов, що всі відновлювальні роботи будуть проведені за їх рахунок. На жаль, у тих не виявилося достатньо коштів, тому будівлю їм не передали. Лише в 1957 році радянський астроном Микола Павлович Барабашов запропонував відкрити тут, багатьма на сьогоднішній день улюблений Харківський планетарій. Першим встановленим апаратом під кульовим куполом будівлі був “Планетарій УП-4”. З самого початку відкриття тут створили астрономічні гуртки для учнів абсолютно різного віку.

У 1962 році влада замінила звичний “Планетарій УП-4” на німецький “Малий Цейсс”. У 1970 році розпочалися роботи з повної реконструкції будівлі та демонтажу старого купола. На місці старого встановлюють цілком собі новий, який був навіть більший за попередній (старий купол був 8 метрів у діаметрі, а новий 15). У 1975 році через те, що планетарій був дуже новим у ньому, вирішується провести Всесоюзний семінар директорів Планетаріїв СРСР і на святі урочисто відкрити новий апарат під назвою “Середній Цейсс” з програмним управлінням. Це на секунду був перший апарат-автомат у всьому СРСР.

Так Харківський планетарій простояв до 2011 року. Ремонти там не проводились, і обладнання там нове не завозилось. Але саме цього року у планетарії відкрили малу залу, а також залу з віртуальним телескопом. З цього моменту спостерігати за зірками та планетами відвідувачі могли навіть у світлий час доби. Також було пофарбовано купол зоряного залу.

З 2014 року планетарій придбав спеціальне обладнання для перегляду пізнавальних повнокупольних відео-шоу. Це хоч і не так цікаво, як розглядати планети та зірки, але все ж таки є досить захоплюючим заняттям.

Цікаві факти про Харківський планетарій

У цьому планетарії встановлений найбільший у всій Україні рельєфний глобус Землі.

У планетарії можна побачити досить великих розмірів колесо. Це колесо з справжнісінького радянського Місяцехода, який було виготовлено на Харківському велозаводі.

Як вже було згадано у статті планетарій відкрили у 1957 році. Саме в цей рік запустили перший штучний супутник землі.

Як уже говорилося раніше, тут розташовувалася синагога. І це була не зовсім проста синагога, саме через це місце здійснювалося управління усієї Харківської єврейської громади. Після часткової руйнації та ліквідації синагоги тут деякий час розташовувався ще й Театр української драми імені Тараса Григоровича Шевченка. Проіснував цей театр правда дуже недовго, але все ж цікаво що ця будівля пройшла такий складний шлях, перш ніж стати планетарієм.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.