Субота, 27 Квітня, 2024

Історичний музей Сумцова

В січні 1920 року було засновано Харківський історичний музей імені Миколи Федоровича Сумцова. Засновник цього музею був відомий, як дослідник народного побуту. Далі на kharkov-future.

Микола Сумцов – видатний вчений, етнограф та історик стояв біля витоків сучасного музею, який вів свій родовід від музею Слобідської України імені Г. С. Сковороди.

Коли історичний музей відсвяткував свій 100-річний ювілей було презентовано дуже багато нових виставок. Вони відрізнялися від попередньо представлених виставок, тим, що була інша специфіка подачі матеріалу і самої роботи.

Відвідувачі музею, впродовж року, мали змогу висловити свої побажання щодо музею. Для цього співробітники проводили спеціальний моніторинг. Завдяки ідеям та побажанням відвідувачів було змінено багато експонатів, також були представлені зразки, які ще жодного разу не виставлялися в експозиції музею. Вони мають спеціальний гриф під назвою “надзвичайно цінні експонати.”

Найдавніші експозиції музею

Основною експозицією музею є історія Слобідського краю та Харківщини з найдавніших часів до початку 20-го сторіччя. Ця експозиція знаходиться на першому поверсі музею. На ньому знаходиться нижня щелепа мамонта, перші знаряддя праці та різці – тогочасні ножі. 

Зображені реконструкції поховань бронзової доби. Скелет, який знаходиться у вітрині, розміщений у позі ембріона. Раніше наші предки асоціювали землю з матір’ю, як лежить дитина в утробі матері, так її і клали в землю.

У 1996 році на території Харківської області було знайдено стародавнє поховання. При розкопках було знайдено намисто з бурштину, шийну бронзову гривню, ланцюги, браслети. В давні часи ці речі використовували, як прикраси. У вітрині музею можна побачити ці стародавні розкопки. 

В музеї Сумцова виставлено на огляд унікальний експонат, який знаходиться в єдиному екземплярі – гетьманський прапор. У 1689 році було виготовлено цей прапор, який був вручений гетьману Лівобережної України – Івану Мазепі.

Після того, як Іван Мазепа програв війну перед Петром I, прапор було передано наступному гетьману, яким став Данило Апостол.

У світі таких гетьманських прапорів налічується усього 2 – у Росії та Швеції (Стокгольм). До нашого часу збереглося лише 50 відсотків прапора. У 2018 році була проведена його реставрація. Тепер його можна побачити у музеї сьогодення.

Григорій Сковорода та його особлива постать в історії музею

Григорій Сковорода – відомий український поет, музикант та філософ. Він є особливою постаттю в історії Слобожанщини та музею. У музеї виділена спеціальна зона, присвячена його життю та творчості. Видатний поет проживав на Харківщині і вважав це місто – найкращим. Його знаменитий твір був присвячений Харкову та мав назву “Басни Харьковские.”

Тривалий час Григорій Сковорода викладав у Харківському колегіумі.

Музей у сьогоденні

На теперішній час у музеї працює багато фотозон. На зображеннях фотозон можна побачити – камін зі старовинними меблями, або зображення пана та панянки 19 сторіччя. У музею є мета стати сімейним закладом, тому його можна відвідати на свій День народження чи весілля і зробити на пам’ять незабутні фотознімки, які передадуть історичний дух та культуру минулих часів.

Для маленьких відвідувачів є спеціальна дитяча кімната, де вони можуть погратися, помалювати та внести свої творчі ідеї.

У музеї Сумцова відвідувачі не тільки поринають в історію минулих років, а також відчувають історію своїх предків, усю давню красу та свою стародавню культуру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.