Будівля, що знаходяться на площі Свободи, іменована в народі Держпром є однією з найперших високих харківських будівель. Свого часу будівництво Держпрому мало значущу роль в період існування СРСР. На його розробку було виділено колосальний за тими мірками бюджет, цілями будівництва були: висока, що має архітектурну досконалість будівля, яка повинна бути побудована за лічений час. План зведення будівлі не тільки був сумлінно виконаний, а був зданий достроково. Будинок Держпрому» має цікаву історію свого існування, а це вже понад дев’яносто років. Розберемося більш детально з історією будівництва і цікавими фактами з архівних записів існування будівлі, пише kharkov-future.com.ua.
Архітектурні особливості першого харківського хмарочоса
Розробка хмарочоса почалася в першій половині 1920-х років, архітектурний проект носив в собі великий потенціал і значення для Харкова. З огляду на те, що в цей час стояло гостре питання про перепризначення столиці України до Харкова, то будівля повинна була відповідати столичними масштабами. Після спроектованої будівлі, було вирішено закласти нові вулиці та дороги, навколо майбутнього хмарочоса. Після попереднього прибирання та облаштування навколишнього району, почався процес будівництва Держпрому. Основою будівлі став залізобетонний моноліт, який був виготовлений по всім потребуючим запитам архітекторів. Першою помітною особливістю, при проектуванні став необхідний котлован, над яким працювали в подальшому 5000 харківських робітників. Функція виритого котловану – забезпечення стійкості будівлі.Другим етапом стало вже саме будівництво хмарочоса, який зайняв трохи більше 2-х років. Будівля була побудована переважно без застосування автоматизованих вузлів, єдине в чому вони були застосовані – автомобільне доставлення будматеріалів і збір сміття для вивозу. Після будівництва хмарочос мав площу більш ніж 70 тис. кв. метрів, висоту понад 70 метрів, що робило будівлю на той час технологічною і унікальною. Архітектурний проект вважався одним з найграндіозніших за часів СРСР.
Держпром в наші дні
Наразі Держпром є однією з найкрасивіших будівель Харкова. Через те, що будівлі вже понад дев’яносто років, хмарочос необхідно регулярно реконструювати, а це призводить до заміни проблемних деталей будівлі на більш сучасні, через це Держпром втратив своє місце в ЮНЕСКО. Сьогодні хмарочос з радянських часів у висоту досягає понад сто метрів, через встановлені на даху вишок зв’язку.
Цікаві факти першого харківського хмарочоса
В одному з дев’яти під’їздів знаходиться музей Держпрому. Під час будівництва будівлі, при викопуванні котловану були знайдені останки мамонта, які зберігаються й донині в харківському музеї. На цю мить в будівлі Держпрому було відремонтовано лише 5 ліфтів з 12 з початку будівництва. За часів другої світової війни була спроба підриву Держпрому, але будівля навіть не похитнулася, в той же час тут ховалися від війни тварини – жирафи, мавпи й інші представники дикої фауни.