Вівторок, 19 Березня, 2024

Як символи на гербі Харкова відображають історію міста?

Герби міст втілюють у собі національну єдність, спільність історії, традицій, згуртованість, міцність народу.

Герб Харкова змінювали шість разів. Перший герб був затверджений у XVII ст. із часу заснуванням міста. Далі на kharkov-future.com.ua.

Як історія Харкова пов’язана із зображенням на гербі?

Герб Харкова має форму картуша, що з італійської перекладається як згорток. На жовтому фоні можна побачити натягнуті чорний лук зі стрілою. Це войовничі символи, що означають цілеспрямованість, мужність, швидкість. Жовтому кольору здавна надавали значення багатства, поваги, верховенства та влади. Зображення на гербі тісно пов’язане з історією міста.

Харків був створений як містом-фортецею. Землі, на яких постало могутнє місто, називалися Диким поле. Цю територію населяли переважно вільні козаки-переселенці,  необмежені у своїх правах. Козаки будували там свою автономію, тому для оборони будували навколо будинків фортифікаційні споруди: частоколи, остроги. Вони були вправними у військовій справі, тому вміли захищати свою землю від ворожих набігів монголів, татар.  Згодом на теритрії міста почали селитися торговці та ремісники. Поступово Харків стає розвиненим промисловим і ремісничим центром.

У 1780 році за указом Катерини ІІ разом було утворено Харківське намісництво і разом із тим затверджено новий герб Харкова. 

На гербі ми бачимо ніби проведені дві діагоналі, на одній з них зображений золотим кольором кадуцей – жезл зі срібними крилами, що оповитий зміями. На іншій – ріг достатку з квітами. Кадуцей є атрибутом грецького і римського бога Гермеса (Меркурія) – покровителя угод, головною функцією якого була оборона торговців і забезпечення миру.  Ріг достатку означачає велике розмаїття, багатство.

Кадуцей і ріг достатку зображені на зеленому фоні, цей колір уособлює в собі життя, надію, достаток і свободу. Сам герб – чотирикутний і зображений із загостренням донизу, має форму традиційного французького щита .

Як русифікація спричинила зміни у геральдиці

У XIX  століття набув широкого пошерення процес русифікацї. Знищувалась  національна ідентичність, автономія, культура. Козацтво розформували, а вільних селян перетворили на кріпаків. 

 За імператорським наказом було прийнято рішення затвердити новий герба. Тому з 1878 до 1887 року центральне місце герба Харкова займала чорна відірвана кінська голова з червоними очима та язиком, а також зірка та імперторська корона. 

Зображення коня на гербі пояснували тим, що на території Харківської губернії набула поширення робота з покращенням кінських порів, і відповідно в маєтках часто відкривали кіінські заводи.

Населення міста було невдоволене такими геральдичними змінами. Силами Харківського дворянства було повернуто попередній герб, проте над рогом достатку і кадуцеєм все ж зобразили імператорську корону.

 Цей герб був символом міста до приходу радянської влади у 1919 році. В епоху індустріалізації на гербі зображали шестерню, вона символізувала промисловість. Так як Харків вважався містом науки, де вперше було розчеплене атомне ядро, на гербі навколо золотого колосу вирішили зобразити електрони.

Після здобуття Україною незалежності, у 1995 році Харківською міською радою було затверджено герб, який і до сьогодні є символом міста. Тогочасна влада вирішила повернути зображення герба з кадуцеєм і рогом достатку XIX ст. з метою збереження геральдичної спадкоємності та історії.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.