Вівторок, 19 Березня, 2024

Співочі тераси на Харківщині

Надзвичайна пам’ятка садово-паркової архітектури, схожа на амфітеатр, знаходиться в 90 км від Харкова у с. Городнє. Співочі тераси здавна вражали не тільки своєю дугоподібною побудовою та унікальними зеленими насадженнями, а й дивовижним акустичним ефектом. Саме тут можна почути шепіт на відстані 60-ти метрів. Далі на kharkov-future.com.ua.

Як з’явилися Співочі тераси?

Відомими Співочі тераси стали завдяки Павлу Харитоненку, цукровому магнату з міста Суми. Наприкінці XIX ст. в 10-ти км від власного маєтку він вирішив побудувати унікальну інженерну споруду для вирощування екзотичних видів рослин, яку пізніше назвали “Співочі тераси”. 

За легендою, цукрозаводчик разом зі своєю донькою Наталією прогулювався неподалік річки Мерли. Як тільки дівчина заспівала пісню, всі довкола почули неймовірну красу голосу, що пролунав аж на кілька десятків метрів. Це надихнуло Павла Харитоненка до побудови терас.

За іншою версією, цукровий магнат захотів вирощувати екзотичні теплолюбиві рослини. Однак тамтешні ґрунти не були для цього сприятливі. Тоді і вирішили побудувати 6 цегляних терас, що мали вигляд напівамфітеатру. Сама споруда орієнтувалась на південь. Це дозволило отримати найбільшу кількість сонячного світла. Під землею побудували мережу гідро-технічних комунікацій, коридори з мідними трубами для подачі та відведення води на глибині чотирьох метрів. 

Досі залишається невідомим, який саме вигляд мала місцевість с. Городнє до будівництва терас Павлом Харитоненком.

З відомостей, які дійшли до нашого часу можна встановити, що землі Слобожанщини здавна населяли племена скіфів, городища яких і до сьогодні знаходять археологи. А в XI ст. на території с. Городнє проживали кочові торки, що прийшли до нас зі степів Туркменістану та Казахстану. Варто зазначити, що кочовики не займалися землеробством, чоловіки переважно були військовими найманцями, а жінки займалися домашніми справами та доглядом за дітьми. З часу заселення торками це місце отримало назву Торчинове городище. Можливо саме торки залишили по собі конструкції, що підштовхнули Харитоненка до будівництва Співочих терас. 

Коли можна почути унікальне звучання голосу?

Констукція терас має дугоподібну форму, саме вона збирає не лише сонячне світло, а й усі звуки навколо. Така форма підсилює всі звуки у два рази.

Для того, щоб насолодитися дивовижним звучанням голосу, найкраще приходити рано вранці або ж пізнього вечора, тоді голос звучатиме найдзвінкіше та найголосніше. Увечері тераси звучать, вони заспівують мелодію, увібрану від природи за цілий день.

Зараз уже не можливо побачити екзотичні кущі та дерева на терасах. Кілька років тому всі зелені насадження викорчували. Кажуть, що раніше Харитоненко вирощував на терасах виноград, полуницю, лимони, інжир та фінікові дерева.

На жаль, не знайдено документальних підтверджень, які б засвідчили вирощування на цих землях тропічних рослин. Адже на фото початку XX ст. на терасах не видно насаджень рослин. Можливо й через те, що у 1917 році до влади прийшли більшовики, які взяли під свій контроль ці території. Відомо, що 1947 року тераси засадили фруктово-ягідними насадженнями. А в 50-х та 70-х різними цінними сортами яблунь. 

У XXI ст. на території Співочих терасах почали проводити етнофестивалі, на яких виступали Богдан Ступка, Ніна Матвієнко, Група ВВ  та ін.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.