Обмін інформацією є однією з найважливіших умов існування і розвитку людського суспільства. Сьогодні, у століття новітніх технологій, за кілька секунд можна легко поспілкуватися з людиною по той бік Землі, відправити документи або іншу інформацію за допомогою електронної пошти. Але так було не завжди. Далі на kharkov-future.com.ua.
Ще кілька десятиліть тому основним способом спілкування людей на відстані була пошта. Ця послуга не втратила своєї актуальності і донині.
Виникнення поштової служби в Харкові
Сьогодні на території міста Харкова розташовано більше сотні поштових відділень. А почалося все з появи першої міської (кінець 1860-х років), а потім земської пошти. Датою виникнення останньої прийнято вважати 1870 рік.
Уся кореспонденція з Харкова відправлялася до волосних колегій повіту. Для цих цілей використовувалися чотири поштових земських тракти:
- Ольшанський;
- Золочевський;
- Липецький;
- Мередянський.
Доставку пошти доручили гусарським полкам.
У дореволюційний період оплата приватної кореспонденції здійснювалася шляхом покупки і наклеювання на конверт марок вартістю 5 копійок. Земські поштові марки були двох видів – «платні» і «боргові». Перші були червоного кольору, другі – синього кольору. Обидва види марок зображували герб повіту. З 1904 року приватна кореспонденція відправлялася безкоштовно.
З квітня по грудень 1918 року на території сучасної України існувала Українська Держава. Її адміністрація вирішила надрукувати тризуб Святого Володимира на марках, що існували в Російській Імперії. Оскільки зробити це централізовано в умовах триваючої тоді громадянської війни було практично неможливо, вони вирішили накласти такий обов’язок на місцеві органи влади одночасно у всіх поштових округах. Це стосувалося і Харківського поштового округу.

Перша лінія авіапошти за маршрутом Москва – Орел – Харків була відкрита 16 червня 1925 року. В літаках перевозилася не тільки пошта, а й пасажири.
З 1932 по 1939 рік в Харкові, як і в інших населених пунктах України, використовувалися поштові індекси. Такої практики на той час не існувало ні в Радянському Союзі, ні в інших країнах.
25 червня 1935 року на території Радянського Союзу стали організовуватися перші експедиції, завданням яких була обробка міжнародної пошти. Вони одночасно з’явилися на поштових відділеннях тільки трьох міст – Москви, Ленінграда і Харкова.
Головпоштамт Харкова

Якщо ви стоїте на Привокзальній площі обличчям до Південного вокзалу, ви не можете не звернути увагу на будівлю, що височіє з правого боку. Це ні що інше, як будівля Головпоштамту. Вона є найбільшою не тільки серед поштових відділень міста, але і входить до списку гігантів Харкова.
Історія Харківського Головпоштамту почалася майже сто років тому в далекому 1926 році з конкурсу, проведеного місцевою владою на проектування будівлі. Незважаючи на перемогу в ньому іменитого московського архітектора Пантелеймона Голосова, був реалізований проект його молодого колеги Аркадія Мордвінова. А все тому, що останній дуже емоційно виступив на мітингу з нагоди закладки будівлі і сказав, що існує порочна практика відштовхування талановитої молоді. Його підтримали учасники мітингу і – вуаля!
Саме будівництво Головпоштамту було розпочато в 1928, а закінчено в 1930 році. Воно було виконано в стилі конструктивізму – прогресивного на той момент. Характерним для нього є:
- чіткість ліній;
- монолітність фасаду;
- стрічкові вікна і плоский дах;
- використання залізобетонних конструкцій.
Завершеності будівлі надали написи «ПОШТА» і «ТЕЛЕФОН», виконані в манері, характерній для конструктивізму. Родзинкою споруди стали балкончики, немов призначені для поштових голубів.
Під час Другої світової війни споруда сильно постраждала. Повністю вона була відновлена тільки в 1950 році. А після реставрації у 2012 році будівля стала ще більш модною і прогресивною.