З нагоди дня міста, 23 серпня 2020 р., у сквері в круглій частині майдану Свободи в Харкові відкрили “сухий фонтан”, який презентував мер міста Геннадій Кернес. Дійство супроводжувалося виступами танцюристів і оркестру оперного театру. Імпреза видалася велелюдною, і в кращих харківських традиціях: переважна більшість присутніх була без масок, бодай якихось соціальних дистанцій не дотримувалися. Те, що вже з наступного дня Харків опиняється в “помаранчевій зоні”, схоже, нікого особливо не бентежило, адже тепер втомленим спекою харків’янам і щасливій дітлашні можна освіжитися під прохолодними струменями води, дарма, що літо добігає кінця, розповідає “kharkov-future.com.ua“.
Харківський сухий фонтан є найбільшим в Україні. Він складається з семи кілець зі 150 форсунками. Його діаметр 36 м. Світлодіодні лампи дозволяють досхочу гратися всіма барвами світла, варіантів підсвітки можна використовувати без ліку. Також можна буде коригувати висоту струменів і використовувати музичний супровід. Водограй виготовлено в Італії на замовлення саме для Харкова.
Колись на майдані Свободи, неподалік від місця, де нині розмістили фонтан, стояв монументальний Ілліч із простягнутою рукою. Згодом там хотіли встановити величезну стелу з янголом, але після обурень громадськості й судової тяганини від цієї ідеї відмовилися. Часи змінюються, й ідеологічне навантаження центральних майданів міста поступається зонам відпочинку й релаксу. Сквер реконструювали півтора року, спочатку його планували відкрити для публіки влітку 2019 р., та тоді цього не сталося.
До цієї ідилії додали трохи дьогтю громадські активісти з Харківського антикорупційного центру. На своїй фейсбук-сторінці вони підрахували в яку копійчину влетіло все це щастя. ХАЦ нагадав, що обладнання водограю обійшлося у 8,15 млн. гривень. Якщо до цього додати кошти, що пішли на приміщення, звідки тим фонтаном управляють та монтаж обладнання, сума становить 16,95 млн у вітчизняних грошах. А ще довкола поклали нову плитку з граніту, встановили, звісно, нові лавки й урни для сміття, ліхтарі, а також облаштували клумби й газони, тож загалом реконструкція скверу обійшлася в 138 млн. Але тепер у Харкова є фонтан-рекордсмен.