Четвер, 25 Квітня, 2024

Собор Покровської Пресвятої Богородиці, або одне з семи чудес Харкова

Багато туристів приїжджаючи до Харкова не знають куди сходити і на що подивитися. У місті досить багато місць, які можна відвідати, особливо любителям архітектури. Це й не дивно, адже в місті можна знайти як і найдавніші будівлі, так і цілком собі новенькі хмарочоси. Влада Харкова подбали про туристів і знайшли сім самих незвичайних будівель, які існують в Харкові. Сьогодні ж мова піде про один з найдавніших і найпрекрасніших будівель існуючих в Харкові, а саме про собор Покровської Пресвятої Богородиці. Далі на kharkov-future.

Історія храму

Спочатку споруда Покровського собору була дерев’яна. Зведена вона була ще в 1659 простояла вона в такому вигляді досить недовго і в 1689 було перебудовано козаками в повноцінну кам’яну церкву, яку ми можемо бачити і по сей день. До речі перебудовували вони його в ім’я своєї покровительки в день Покрови Пресвятої Богородиці. У тому ж 1689 собор освятили митрополит Авраамій. Церква була зведена за межами Харківської фортеці, біля її стіни.

Через цілих 40 років після зведення кам’яної споруди в соборі провели капітальний ремонт, стали прикрашати і надали церковне начиння.

Ще через 3 влада розпорядилася встановити дзвін важив, який 1,6 тонни.

У XIX столітті будівля стали ще більше прикрашати. Так в ті роки звели трапезну призначення, якої було з’єднання храму з дзвіницею, розписали стіни різними малюнками, зробили опалення, перебудували сходи, які ведеуть на другий поверх а також позолотили хрести.

На початку XX століття, а саме в 1920 собор закривають. Через це він повільно, але вірно починає руйнуватися і тільки в 1950-ті роки влада вирішила зробити косметичний ремонт. Якби цього не сталося, то від собору б залишилися одні руїни. Однак все ж реставраторам довелося розібрати прибудови і переходи, зведені в минулому столітті. У 1990 році храм знову освятили і пройшла перша літургія за довгі роки.

Архітектурна цінність

Чому ж ця церква має таке значення для Харкова? Як мінімум тому що це саме старовинна будівля міста Харків, яке збереглося до сьогоднішнього дня. Храм вміло в собі поєднав як форми українського дерев’яного зодчества, так і будову російських церков. Вплив, який справили російські споруди того часу можна спостерігати в багатьох деталях. Наприклад оформлення зовнішніх стін і способі цегляної кладки. Примітно й саме розташування храму. Він зведений там де стіна підходила до обриву над річкою Лопань. Така її розстановка, а також той факт, що у церкви вікна-бійниці, говорить про те що церква була частиною оборони Харківської фортеці.

Зараз будівля може відвідати кожен охочий по буднях. Всім любителям старовинної архітектури обов’язково потрібно відвідати цей собор і подивитися на нього як зсередини так і зовні. Також собор став десятим з дванадцяти символів міста, а це одне з найпочесніших звань.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.