Четвер, 19 Вересня, 2024

Птахи і портрети: найвідоміші мурали Харкова

Харків – місто молодих і креативних людей. Тому зовсім не дивно, що саме в цьому місті на стінах можна зустріти велику кількість різних муралів. Далі на kharkov-future.

Вуличне мистецтво давно переросло формат каракуль і дворових графіті. Зараз стріт-арт став справжнім мистецтвом, яке вже кілька років процвітає в місті. Особливу популярність набирають мурали. Мурал це найчастіше картина або велике графіті на фасаді будівлі. Мурали – це сучасне вуличне мистецтво, яке спрямоване на надання краси будівлям. Ми пропонуємо вам ознайомитися самими відомими і популярними серед харків’ян.

Портрет Юрія Гагаріна

Це не просто красивий малюнок. Мурал носив звання найбільшого графіті в Україні. На ньому зображений Юрій Гагарін – перший космонавт Землі. Розташований мурал на проспекті, який також названий на честь відомого космонавта. Через рік титул найбільшого муралу по праву дістався портрету Т.Г. Шевченко.

Портрет Т.Г. Шевченко

Цей мурал побив рекорд портрета Гагаріна. Його площа становить понад п’ятисот кв.м., що на кілька десятків квадратних метрів більше, ніж у попереднього рекордсмена. Знаходиться він за адресою Садовий проїзд, 30. Тепер портрет великого Кобзаря по праву вважається рекордсменом – найбільшим графіті в Україні. Створення муралу було пов’язано з двохсотліттям з дня народження великого поета. Таким чином автори віддячили поетові за його неймовірний вклад в історію української літератури.

Портрет Леоніда Бикова

Цей мурал вже точно бачив, напевно, кожен харків’янин. Так як розташований він в самому серці міста – на вулиці Сумській, зовсім неподалік від Дзеркального струменю. На муралі зображений кадр з культового фільму “В бой идут одни старики”. Таким чином автори портрета віддали данину поваги великому акторові і режисерові. Закінчив він акторський факультет Харківського театрального інституту і пізніше потрапив в трупу Харківського державного академічного українського драматичного театру імені Т.Г. Шевченко.

Леонід Биков – легендарний режисер. Він надовго вписав своє ім’я в історію і розвиток кінематографу.

Портрет Кузьми Скрябіна

Мурал був створений в рамках фестивалю «мурал-фест-2018». Він присвячений співаку, телеведучому, письменнику і продюсеру Кузьмі Скрябіну. Фотографію, з якої він намальований взяли з однією з фотосесій, яку Скрябін колись робив в Харкові. Люди, які надали фото, були знайомі з музикантом особисто. Автори портрета таким чином увічнили славу Скрябіна, адже він залишив слід в серцях багатьох українців, був людиною з народу. А його пісні донині грають на радіо і мало кого залишають байдужим.

Портрет Людмили Гурченко

Людмила Гурченко – радянська співачка і актриса. Вона народилася в Харкові і виходить в список почесних харків’ян. Її портрет розташований на фасаді будинку, в якому вона жила, неподалік від Маріїнської гімназії, в якій вона колись вчилася. Знаходиться портрет за адресою: провулок Гурченко, 7, в центрі міста.

Портрет Валентини Гризодубової

Валентина Гризодубова – відома льотчиця з Харкова, а також дочка Степана Васильовича Гризодубова – першого авіатора Харкова. Мурал з її зображенням знаходиться за адресою Московський проспект, 28. Вона перша з жінок, удостоєних звання Героя Радянського Союзу.

Продовжують список численні мурали різних птахів. Тільки найбільших малюнків налічується близько 8 штук. Це мурали: “Дрізд Калинник”, “Велика синиця”, “Зимородок”, “Щиголь”, “Зяблики”, “Лелеки”, “Удод” і “Сич домовик”. Всі ці мурали створені в рамках проекту “Птахи” творчої групи Kailas-V. Мета цього проекту – показати, які дивовижно красиві птахи живуть поруч з нами, в нашій місцевості.

Багато муралів розташовані поруч:

  • “Удод”, “Велика синиця” і “Сич домовик” розташовані на Олександрівському проспекті на будинках 69, 69-В та 69-Г відповідно,
  • “Зяблики”, “Щиголь”, “Зимородок” – вулиця Біблика 1-А, 1-Б та 1-Г
  • “Лелеки” ー провулок Миру, 6
  • “Дрозд рябинник” ー проспект Тракторобудівників, 95

Будинок у розрізі

Ще один відомий мурал, який явно виділяється на тлі звичних Харкову портретів знаходиться за адресою: Плехановский провулок, 3. З’явився малюнок в 2014 році і був приурочений до Дня міста. Автори проекту повідомили, що робота зайняла у художників більше місяця. Незвичайний малюнок змушує перехожих зупинятися і розглядати його з цікавістю, використовуючи свою фантазію і уяву для того, щоб зрозуміти його.

Авторами більшості муралів в місті є творче об’єднання Kailas-V. У портфоліо у них величезна кількість робіт, а площа всіх їх малюнків складає близько 10 000 квадратних метрів. Роботи харківських художників можна зустріти не тільки в Харкові і не тільки в Україні: їх малюнки прикрашають будівлі в більш ніж 10 країнах і входять в топи малюнків на стінах по всьому світу. Серед робіт творчого об’єднання в Харкові також: мурал старому трамваю, напис “Я люблю Харків”, арт-об’єкти в парку Фельдмана.

Серед популярних арт-об’єктів звичайно є місце для робіт відомого харківського художника – Гамлета Зіньківського. У його роботах завжди закладений глибокий сенс, який кожен інтерпретує для себе по-різному.

Для створення муралів використовуються літри фарби високої якості, щоб малюнки витримували і палюче сонце, і дощі, і морози. Часу для створення красивих і якісних малюнків потрібно також чимало. Мурали в Харкові – спосіб увічнити людей і події, які зробили певний вплив на місто і харків’ян. Це можливість зробити людей ближче до вуличного мистецтва, внести фарби в буденність.

Дивлячись на те, які шедеври створюються на стінах будинків, складно уявити, що ще 10 років тому вуличне мистецтво і мурали багато харків’ян прирівнювали до вандалізму. Зараз же мурали доповнюють загальну картинку міста, роблячи його яскравішим, вдихаючи в нього життя. Рух стріт-арту в Харкові набирає обертів, і якщо років десять тому за малюнками на стінах можна було потрапити у відділення поліції, то сьогодні місцева влада не заважають художникам заповнювати своїми роботами стіни харківських будинків.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.