У Харкові багато церков та соборів. Всі вони старовинні і кожен по-своєму прекрасний. Але є один собор, який знають, якщо не вся більшість місцевих жителів. Собор є одним із найбільших у всій Східній Європі. Особливо ця будівля дуже красива вночі доби. Він не схожий на жодний з місцевих соборів і назва його собор Благовіщення Пресвятої Богородиці. Далі на kharkov-future.
Історія собору Благовіщення Пресвятої Богородиці
Цей собор був побудований ще в 1655 році. Будівля не була схожа на ту, яку можна побачити сьогодні. Цей собор називався храм Залопанського приходу і він був дерев’яним. Навколо храму були плетіння, і форма у нього була трикутною. Це вважається традиційно українським стилем будівництва. Цей храм розвивався так само швидко, як і саме місто. У 1738 році храм майже повністю згоряє, але пізніше його відновлюють у первозданному вигляді.
Через трохи більше 50 років після пожежі, а саме в 1789 р. місцева влада вирішує почати будувати кам’яний храм за проектом П.А.Ярославського. Закінчилося будівництво у 1794 році і того ж року його освятили. Через бурхливе зростання міста у 1830-х роках усі храми та собори у Харкові починають розширювати. Так, у 1836-1838 роках вирішують прилаштувати дві межі в ім’я св. великомучениці Варвари та св. великомученика Іоанна Воїна.
2 жовтня 1888 року місцеві заможні городяни вирішують повністю перебудувати весь храм. Так вони закладають фундамент поряд із старим храмом, який працював весь період дванадцятирічного будівництва.
Церкву закінчили у 1901 році. Старий храм зі зрозумілої причини було знесено, а з нього переносять усі найважливіші ікони Божої Матері, Іоанна Воїна, Миколи Чудотворця, Спасителя та багато чого ще. Це був один із найбільших храмів на той момент у всій Україні. Розташовується в цьому храмі приблизно 4000 чоловік. Головне іконографічні мотиви здебільшого взяли з Володимирського собору, що перебувати у Києві та зовсім небагато було взято з московського храму Христа Спасителя. Тут також залишилася спадщина від попереднього собору, а саме було збудовано бічні апсиди в ім’я святого Іоанна Воїна та святої Варвари. У хрестильному храмі звели престол на честь Всіх Святих.
У 1914 році собору вирішують надати статус “градського собору”.
За часів радянської влади храм не раз намагалися закрити. Почалося це ще 1923 року. І лише через 7 років собор остаточно закривають. За указом цей собор мали використовувати для культурних і освітніх цілей. Але місцеві жителі зізнаються, що у храмі були стайні та склад нафти. Нічого спільного з культурою та освітою тут не було.
Коли Друга Світова закінчилася через численні петиції місцевих жителів, влада все ж таки вирішує знову відкрити цей храм, щоб люди могли приходити сюди і молитися.

На сьогоднішній день храм процвітає. Навколо нього встановили нову огорожу. Його відвідують як священнослужителі з інших церков, так і місцеві жителі.
Цікаві факти про Благовіщенський собор
У соборі є труна з тілом митрополита Никодима
Це місце є символом міста
Після кінця Другої Світової у Благовіщенському соборі щодня проходять церковні служби
Тут є Єлецька ікона Божої Матері, а також є список Озерянської ікони Божої Матері
У 1974 через грозу хрест був обвалений. Потім у 1996 через сильний вітер погнувся вже новий хрест на тому ж місці. І врешті-решт у 1997 частина купола із дзвіницею згоріли через пожежу. Собор знову відновили встановивши новий хрест та купол. Завдяки новому куполу його висота збільшилася.