Вівторок, 11 Травня, 2021

5 причин встановити відкатні ворота з профнастилу під Харковом – переваги користування недорогою в'їзною системою підтверджені фахівцями

Металеві зсувні конструкції серії «бюджет» мають більшу популярність серед власників приватних територій, оскільки вони дозволяють швидко перекрити отвір без зайвих витрат. Оптимальним рішенням для...

Одне з семи чудес Харкова пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку

Багато хто приїжджаючи до Харкова не мають ні найменшого поняття, куди їм варто сходити. Це не дивно, адже тут є безліч шедеврів...

Історія Шарівського замку

Багато туристів їздять тільки в центральні міста України. Це є їхньою великою помилкою, адже по шляху в місто, можна зустріти безліч пам'яток....

Почалася реконструкція «загадкового» харківського моста

Поскрипує, вібраційний і грозиться викинути вниз. Але тим тільки романтичніше навісний міст! Мости, які побудовані в минулих століттях і часто-густо існують в...

Одне з семи чудес Харкова фонтан “Дзеркальний струмінь”

У Харкові напевно немає людини, яка б не знала про його сім чудес. Сім чудесних будівель з абсолютно різної історією, але по...

Пам’ятники Харкова

Харків – місто, яке користується великою популярністю серед туристів. Саме тому в різних його куточках розташовано більше 70 пам’ятників, які подобаються не тільки приїжджим, а й самим жителям міста. Серед них пам’ятники історичним особистостям, вченим або персонажам книг та кіно. Ми зібрали для вас список найвідоміших, а також найцікавіших пам’яток міста. Багато з них ви можете знати, а деякі можуть стати для вас справжнім відкриттям. У будь-якому випадку, запрошуємо вас з ними познайомитися, пише “kharkov-future.com.ua“.

 • Пам’ятник Тарасу Шевченку

Пам’ятник великому Кобзареві знаходиться в центрі міста, на вулиці Сумській, в саду, який також названий на честь поета. Цей пам’ятник є одним з найвідоміших і впізнаваних пам’яток Харкова.

Основною фігурою пам’ятнику є фігура самого Шевченка. Доповненням ж є фігури, розташовані по спіралі, об’єднані в чотири композиції:

Починається спіраль фігур зі скульптури героїні однойменного твору Кобзаря “Катерина” – статуя кріпосної дівчини з дитиною на руках.

1 композиція складена з 3 скульптур: “Вмираючий гайдамака”, “Гайдамака з косою”, Той, який рве пута “- усі три фігури пов’язані як ідейно, так і сюжетно – загальною прив’язкою композиції до поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки».

Продовжується спіраль скульптурою «Зв’язаний запорожець», яка за задумом автора символізує тяготи і біль українського народу.

2 композиція – “Жінка-селянка”, “Той, хто несе жорна”, “Солдат-рекрут” – втілення працьовитості народу.

3 композиція “Робітник з схилянням прапором”, “Студент”, “Робітник з гвинтівкою”, “Матрос”, “Червоноармієць” – образи повстання.

4 композиція “Селянин”, “Шахтар”, “Жінка з книгою” – скульптури, які уособлюють зміни радянського народу.

 • Монумент Незалежності

У 2012 році напередодні святкування двадцять першої річниці незалежності України на головній харківській площі в урочистій атмосфері був відкритий новий пам’ятник Незалежності. На урочистій церемонії відкриття був присутній і президент. Монумент носить назву “Летюча Україна” і тематично схожий з першим монументом, встановленим раніше на Площі Рози Люксембург, але істотно відрізняється від нього зовні. Був оголошений конкурс серед на кращу ідею і ескіз для пам’ятника. Перемогу здобув проект з назвою “Летюча Україна”.

Пам’ятник виконаний у вигляді богині перемоги Ніки. Вона стоїть на кулі. Фігури богині і кулі відлиті з бронзи. Вони стоять на восьмиметровому постаменті, облицьованому сірими гранітними плитами. Загальна висота композиції складає 16,5 метрів.

Пам’ятник є візитною карткою міста і, по суті, одним із найбільш впізнаваних місць Харкова. У теплі літні вечори на лавах навколо монумента збираються люди, щоб насолодитися вуличної музикою і красою вечірнього Харкова.

 • Пам’ятник Воїну-визволителю

Пам’ятник Воїну-визволителю – це пам’ятник, присвячений радянським військам, які звільнили місто від фашистів у 1943 році. 23 серпня 1943 року Харків було звільнено від фашистів, а в 1959 році на місці минулих боїв з’явилася вулиця 23 Серпня. У 1981 році там був відкритий монумент Воїну-визволителю. У 2009 році пам’ятник відреставрували і він набув того вигляду, в якому ми можемо бачити його до цього дня. Також, біля пам’ятника розташована алея дерев з лавами, де люблять відпочивати мешканці прилеглих будинків.

 • Пам’ятник закоханим

Один з найвідоміших серед харків’ян пам’ятників знаходиться в Харкові біля станції метро Архітектора Бекетова. Він виконаний у вигляді арки, яку створюють закохані, що тягнуться один до одного. Раніше більшість молодят Харкова робили фотографії біля пам’ятнику в день весілля. Зараз же навколо пам’ятника зробили фонтан, через що сфотографуватися біля статуї вже не вийде. Фонтан поставили навколо пам’ятника не просто так: причиною стали дуже часті прояви вандалізму.

 • Пам’ятник футбольному м’ячу

Пам’ятник футбольному м’ячу, виконаний з бронзи, розташований на алеї парку Шевченка. 24 серпня 2001 року, в день 10-ої річниці української незалежності на майданчику, яка до того моменту отримала ім’я Алеї спортивної слави, був відкритий Пам’ятник футбольному м’ячу. У церемонії відкриття пам’ятнику взяв участь легендарний футболіст Олег Блохін, колишній гравець київського Динамо, нинішній тренер національної збірної України.

 • Пам’ятник першій вчительці

У 2002 році, на території ХДПУ імені Григорія Сковороди вирішили відкрити перший в Україні пам’ятник вчительці початкових класів. Відкриття відбулося напередодні дня вчителя. Скульптурна композиція представлена ​​фігурою першокласниці, що сидить за партою і молодої вчительки, яка пояснює урок учениці. 

Бронзові скульптури виготовлялися з натури. Прообразами скульптур стали реальні люди: прототипом першої вчительки стала випускниця ХДПУ ім. Г. Сковороди Настя, а першокласницю скульптор створив за образом харківської школярки Ані.

 • Пам’ятники героям «Дванадцяти стільців»

У центрі Харкова також можна зустріти скульптури героїв відомого роману “Дванадцять стільців”. На вході в кафе “Ріо” по вулиці Ярослава Мудрого гостей зустрічають бронзові герої книги. Найперша скульптура з’явилася в грудні 2003 року. Це був пам’ятник Кісі (Іполиту Матвійовичу Вороб’янінову). Наступна скульптура – колишній працівник РАГСу – справа рук скульптора Ельданіза Гурбанова. На табличці поруч є напис: «Простягніть йому руку або він протягне ноги …». У серпні 2005 року біля кафе з’явився нарешті і легендарний Остап Бендер. За ідеєю автора скульптура головного героя символізує мрію Остапа Бендера колись побувати в Ріо-де-Женейро. А в квітні 2006 компанію персонажів розбавила скульптура прекрасної Еллочки-людожерки. Героїня вальяжно спирається, на стільчик з легендарного сервізу.

 • Пам’ятник Володимиру Висоцькому

Пам’ятник відкрили син поета Микита Висоцький та Харківський міський голова Геннадій Кернес. На відкритті також були присутні депутати і велика кількість харків’ян. Меморіально-спортивний комплекс «Вертикаль» створений за проектом харків’ян Віктора Лівшиця та Олександра Демченко, відкритий в честь музиканта і поета Володимира Висоцького. Висота пам’ятника – понад 5 м, в той час як висота арки скеледромі, на тлі якої встановлений пам’ятник, становить 18 м. На скалодромі встановлено ​​оглядовий майданчик для професійних спортсменів.

Знаходиться пам’ятник прямо біля “Палацу спорту”, через дорогу від входу в парк імені Юр’єва.

 • Меморіальний комплекс Слави

Меморіальний комплекс Слави, або як його називають в народі – “Меморіал”, – це пам’ятник захисникам вітчизни, які поклали свої життя в боротьбі з фашистськими загарбниками

Меморіал утворений з трьох стел з литими прапорами. Щоб дійти до Меморіалу, потрібно пройти через довгу паркову алею. У самому центрі Меморіального комплексу Слави знаходиться могутня стела «Матері Батьківщини». Біля підніжжя Меморіалу палає вічний вогонь. Меморіальний комплекс в тому вигляді, в якому його знають всі харків’яни, є результатом роботи видатних радянських художників, архітекторів і скульпторів: М. Ф. Овсянкина, Я. І. рику, В. І. Агібалова, С. Г. Світлорусова, І. А . Алфьорова, Е. Ю. Черкасова і А. А. Максименко.

 • Пам’ятник Програмістові

Харків – студентське місто, тому не дивно, що саме тут з’явився монумент “Студент”, який в ЗМІ і в народі назвали пам’ятником програмісту. Пам’ятник зображає молодого хлопця з ноутбуком, який присів на лавку перед входом в ХНУРЕ.

Відкриття пам’ятника відбулося восени 2010 року і було приурочене до 80-річчя університету. “Студент” сидить на лавці з відкритим ноутбуком, а поруч з ним стоїть сумка з логотипом університету. Друга ж частина лавочки вільна, так що кожен бажаючий може сісти поруч.

У студентів з’явилася особлива традиція: щоб успішно скласти іспити, потрібно потерти тачпад ноутбука. Судячи із зовнішнього вигляду пам’ятника, на удачу труть ще і носок черевика програміста.

 • Пам’ятник харківським студбатівцям

Пам’ятник студбатівцям присвячений студентам ХДУ, які записалися добровольцями в армію і пішли на фронт в 1941 році. Більшість студентів загинуло в тому ж році в боях з нацистами. Монумент був встановлений в глухому куті площі Свободи поруч з головним корпусом ХНУ імені В.Н. Каразіна. Скульптурна композиція складається з п’яти фігур: чотири юнаки та одна дівчина. Двоє йдуть рішуче, один озирається назад. Ще один хлопець прощається з дівчиною. А зброя є тільки у одного хлопця, інші йдуть на війну з порожніми руками.

 • 50-та паралель

50-та паралель – перший в своєму роді пам’ятник такого типу. На урочистому відкритті був присутній тоді виконуючий обов’язки Харківського міського голови Геннадій Кернес і безліч жителів міста, які прийшли подивитися на незвичайний пам’ятник. Пам’ятник встановлено як знак того, що Харків є найбільшим містом, розташованим на даній паралелі. 50-та паралель проходить всього через 12 країн, серед яких Канада, Великобританія, Бельгія, Німеччина, Чехія, Польща, Україна, Росія, Монголія і Китай. Але все ж Харків – найбільше місто, розташований на ній. Знаходиться пам’ятник в Саду Шевченка, недалеко від ХНАТОБу.

 • Пам’ятник святій Тетяні

Пам’ятник встановлено на станції метро “Університет”. Це місце було обрано через те, що на цій станції буває найбільше студентів. Урочисте відкриття відбулося в 2011 році, а саме 25 січня, в день святої Тетяни – покровительки студентства. Свята Тетяна зображена з хрестом в руці. Пам’ятник встановлено за ініціативою колишнього директора Харківського метрополітену і являє собою бронзовий барельєф із зображенням покровительки студентів і написом: “Так принесе вона удачу, що вдихнув любов до божественних істин, небесна покровителька студентів Свята Тетяна”.

 • Пам’ятник працівникам метрополітену

Пам’ятник працівникам метрополітену в Харкові має безліч народних назв, наприклад: “залізний дроворуб”, “залізне чудовисько” або “убитий рейкою”. 

Ця статуя стояла в вестибюлі станції метро «Університет» з 11.08.2009 по 03.02.2010, а з листопада 2010 року її перенесли на вул. Енгельса, 29. Статуя уособлює складність і “виснажливу підземну працю” працівників метрополітену.

Найцікавіше, що скульптура була зроблена руками самих працівників метрополітену. У вільний час службовці «Харківського метрополітену» з металобрухту робили статуї, які уособлювали їх щоденну працю. Керівництво ідею схвалило, і в 2009 році пам’ятник був встановлений на станції метро «Університет», але звідти його перенесли через скарги громадян: мовляв, пам’ятник лякав дітей, що не дивно.

Пам’ятник – це скульптура розміром в два з половиною метри, що зображує людину з піднятими руками з помаранчевої каскою на голові. Через скульптуру проходить триметровий рейок так, ніби людина насаджена грудьми на рейок. Вся композиція, до речі, виконана виключно з відходів виробництва: ресор і обрізків металу.

 • Пам’ятник Михайлу Булгакову

Навесні 2012 року в Харкові відбулося відкриття пам’ятника письменнику Михайлу Булгакову. Статуя письменника була встановлена на вулиці Максиміліановській, 18, в Саду скульптур. Письменник зображений сидячи на лавці разом з одним з персонажів роману «Майстер і Маргарита» – котом Бегемотом. У Саду скульптур цей пам’ятник далеко не єдиний, проте він є одним з найбільш яскравих і цікавих, виділяючись серед інших.

 • Пам’ятник тваринам, які вижили під час окупації

Під час окупації Харкова нацистами, з міського зоопарку втекли 3 макаки-резуси. Вони зуміли втекти із зоопарку до того, як туди посипалися снаряди. Втікачі знайшли притулок в будівлі Держпрому. Там, в шафі одного з кабінетів, вони влаштували собі притулок. Ходять чутки, що одна з мавп бігала по Держпрому з портфелем, який хтось із держслужбовців залишив в будівлі.

Незважаючи на важкі умови під час окупації, харків’яни, у яких була така можливість, намагалися підгодовувати тварин. Німецькі поліцаї, в свою чергу, кілька разів намагалися зловити бідних макак, але облави не приносили результатів. В ході однієї з таких облав, поліцаям все ж таки вдалося поранити одного з приматів. По закінченню окупації мавп змогли повернути назад в зоопарк. Дезі, Роза і Гектор були одними з небагатьох тварин пережили окупацію.

Звичайно, в Харкові є й інші пам’ятки, їх дуже багато. Але ми спробували розповісти вам про найцікавіші і найвідоміші з них.

Latest Posts

Одне з семи чудес Харкова пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку

Багато хто приїжджаючи до Харкова не мають ні найменшого поняття, куди їм варто сходити. Це не дивно, адже тут є безліч шедеврів...

Історія Шарівського замку

Багато туристів їздять тільки в центральні міста України. Це є їхньою великою помилкою, адже по шляху в місто, можна зустріти безліч пам'яток....

Почалася реконструкція «загадкового» харківського моста

Поскрипує, вібраційний і грозиться викинути вниз. Але тим тільки романтичніше навісний міст! Мости, які побудовані в минулих століттях і часто-густо існують в...

Одне з семи чудес Харкова фонтан “Дзеркальний струмінь”

У Харкові напевно немає людини, яка б не знала про його сім чудес. Сім чудесних будівель з абсолютно різної історією, але по...

Чи потрібна вам дентальна імплантація?

Більшість людей мріють про красиву усмішку. Для цього вони ходять на різні процедури по відбілюванню, носять брекет-системи і зубні пластини. Але що робити якщо...