Четвер, 31 Жовтня, 2024

Пам’ятники Харкова

Харків – місто, яке користується великою популярністю серед туристів. Саме тому в різних його куточках розташовано більше 70 пам’ятників, які подобаються не тільки приїжджим, а й самим жителям міста. Серед них пам’ятники історичним особистостям, вченим або персонажам книг та кіно. Ми зібрали для вас список найвідоміших, а також найцікавіших пам’яток міста. Багато з них ви можете знати, а деякі можуть стати для вас справжнім відкриттям. У будь-якому випадку, запрошуємо вас з ними познайомитися, пише “kharkov-future.com.ua“.

  • Пам’ятник Тарасу Шевченку

Пам’ятник великому Кобзареві знаходиться в центрі міста, на вулиці Сумській, в саду, який також названий на честь поета. Цей пам’ятник є одним з найвідоміших і впізнаваних пам’яток Харкова.

Основною фігурою пам’ятнику є фігура самого Шевченка. Доповненням ж є фігури, розташовані по спіралі, об’єднані в чотири композиції:

Починається спіраль фігур зі скульптури героїні однойменного твору Кобзаря “Катерина” – статуя кріпосної дівчини з дитиною на руках.

1 композиція складена з 3 скульптур: “Вмираючий гайдамака”, “Гайдамака з косою”, Той, який рве пута “- усі три фігури пов’язані як ідейно, так і сюжетно – загальною прив’язкою композиції до поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки».

Продовжується спіраль скульптурою «Зв’язаний запорожець», яка за задумом автора символізує тяготи і біль українського народу.

2 композиція – “Жінка-селянка”, “Той, хто несе жорна”, “Солдат-рекрут” – втілення працьовитості народу.

3 композиція “Робітник з схилянням прапором”, “Студент”, “Робітник з гвинтівкою”, “Матрос”, “Червоноармієць” – образи повстання.

4 композиція “Селянин”, “Шахтар”, “Жінка з книгою” – скульптури, які уособлюють зміни радянського народу.

  • Монумент Незалежності

У 2012 році напередодні святкування двадцять першої річниці незалежності України на головній харківській площі в урочистій атмосфері був відкритий новий пам’ятник Незалежності. На урочистій церемонії відкриття був присутній і президент. Монумент носить назву “Летюча Україна” і тематично схожий з першим монументом, встановленим раніше на Площі Рози Люксембург, але істотно відрізняється від нього зовні. Був оголошений конкурс серед на кращу ідею і ескіз для пам’ятника. Перемогу здобув проект з назвою “Летюча Україна”.

Пам’ятник виконаний у вигляді богині перемоги Ніки. Вона стоїть на кулі. Фігури богині і кулі відлиті з бронзи. Вони стоять на восьмиметровому постаменті, облицьованому сірими гранітними плитами. Загальна висота композиції складає 16,5 метрів.

Пам’ятник є візитною карткою міста і, по суті, одним із найбільш впізнаваних місць Харкова. У теплі літні вечори на лавах навколо монумента збираються люди, щоб насолодитися вуличної музикою і красою вечірнього Харкова.

  • Пам’ятник Воїну-визволителю

Пам’ятник Воїну-визволителю – це пам’ятник, присвячений радянським військам, які звільнили місто від фашистів у 1943 році. 23 серпня 1943 року Харків було звільнено від фашистів, а в 1959 році на місці минулих боїв з’явилася вулиця 23 Серпня. У 1981 році там був відкритий монумент Воїну-визволителю. У 2009 році пам’ятник відреставрували і він набув того вигляду, в якому ми можемо бачити його до цього дня. Також, біля пам’ятника розташована алея дерев з лавами, де люблять відпочивати мешканці прилеглих будинків.

  • Пам’ятник закоханим

Один з найвідоміших серед харків’ян пам’ятників знаходиться в Харкові біля станції метро Архітектора Бекетова. Він виконаний у вигляді арки, яку створюють закохані, що тягнуться один до одного. Раніше більшість молодят Харкова робили фотографії біля пам’ятнику в день весілля. Зараз же навколо пам’ятника зробили фонтан, через що сфотографуватися біля статуї вже не вийде. Фонтан поставили навколо пам’ятника не просто так: причиною стали дуже часті прояви вандалізму.

  • Пам’ятник футбольному м’ячу

Пам’ятник футбольному м’ячу, виконаний з бронзи, розташований на алеї парку Шевченка. 24 серпня 2001 року, в день 10-ої річниці української незалежності на майданчику, яка до того моменту отримала ім’я Алеї спортивної слави, був відкритий Пам’ятник футбольному м’ячу. У церемонії відкриття пам’ятнику взяв участь легендарний футболіст Олег Блохін, колишній гравець київського Динамо, нинішній тренер національної збірної України.

  • Пам’ятник першій вчительці

У 2002 році, на території ХДПУ імені Григорія Сковороди вирішили відкрити перший в Україні пам’ятник вчительці початкових класів. Відкриття відбулося напередодні дня вчителя. Скульптурна композиція представлена ​​фігурою першокласниці, що сидить за партою і молодої вчительки, яка пояснює урок учениці. 

Бронзові скульптури виготовлялися з натури. Прообразами скульптур стали реальні люди: прототипом першої вчительки стала випускниця ХДПУ ім. Г. Сковороди Настя, а першокласницю скульптор створив за образом харківської школярки Ані.

  • Пам’ятники героям «Дванадцяти стільців»

У центрі Харкова також можна зустріти скульптури героїв відомого роману “Дванадцять стільців”. На вході в кафе “Ріо” по вулиці Ярослава Мудрого гостей зустрічають бронзові герої книги. Найперша скульптура з’явилася в грудні 2003 року. Це був пам’ятник Кісі (Іполиту Матвійовичу Вороб’янінову). Наступна скульптура – колишній працівник РАГСу – справа рук скульптора Ельданіза Гурбанова. На табличці поруч є напис: «Простягніть йому руку або він протягне ноги …». У серпні 2005 року біля кафе з’явився нарешті і легендарний Остап Бендер. За ідеєю автора скульптура головного героя символізує мрію Остапа Бендера колись побувати в Ріо-де-Женейро. А в квітні 2006 компанію персонажів розбавила скульптура прекрасної Еллочки-людожерки. Героїня вальяжно спирається, на стільчик з легендарного сервізу.

  • Пам’ятник Володимиру Висоцькому

Пам’ятник відкрили син поета Микита Висоцький та Харківський міський голова Геннадій Кернес. На відкритті також були присутні депутати і велика кількість харків’ян. Меморіально-спортивний комплекс «Вертикаль» створений за проектом харків’ян Віктора Лівшиця та Олександра Демченко, відкритий в честь музиканта і поета Володимира Висоцького. Висота пам’ятника – понад 5 м, в той час як висота арки скеледромі, на тлі якої встановлений пам’ятник, становить 18 м. На скалодромі встановлено ​​оглядовий майданчик для професійних спортсменів.

Знаходиться пам’ятник прямо біля “Палацу спорту”, через дорогу від входу в парк імені Юр’єва.

  • Меморіальний комплекс Слави

Меморіальний комплекс Слави, або як його називають в народі – “Меморіал”, – це пам’ятник захисникам вітчизни, які поклали свої життя в боротьбі з фашистськими загарбниками

Меморіал утворений з трьох стел з литими прапорами. Щоб дійти до Меморіалу, потрібно пройти через довгу паркову алею. У самому центрі Меморіального комплексу Слави знаходиться могутня стела «Матері Батьківщини». Біля підніжжя Меморіалу палає вічний вогонь. Меморіальний комплекс в тому вигляді, в якому його знають всі харків’яни, є результатом роботи видатних радянських художників, архітекторів і скульпторів: М. Ф. Овсянкина, Я. І. рику, В. І. Агібалова, С. Г. Світлорусова, І. А . Алфьорова, Е. Ю. Черкасова і А. А. Максименко.

  • Пам’ятник Програмістові

Харків – студентське місто, тому не дивно, що саме тут з’явився монумент “Студент”, який в ЗМІ і в народі назвали пам’ятником програмісту. Пам’ятник зображає молодого хлопця з ноутбуком, який присів на лавку перед входом в ХНУРЕ.

Відкриття пам’ятника відбулося восени 2010 року і було приурочене до 80-річчя університету. “Студент” сидить на лавці з відкритим ноутбуком, а поруч з ним стоїть сумка з логотипом університету. Друга ж частина лавочки вільна, так що кожен бажаючий може сісти поруч.

У студентів з’явилася особлива традиція: щоб успішно скласти іспити, потрібно потерти тачпад ноутбука. Судячи із зовнішнього вигляду пам’ятника, на удачу труть ще і носок черевика програміста.

  • Пам’ятник харківським студбатівцям

Пам’ятник студбатівцям присвячений студентам ХДУ, які записалися добровольцями в армію і пішли на фронт в 1941 році. Більшість студентів загинуло в тому ж році в боях з нацистами. Монумент був встановлений в глухому куті площі Свободи поруч з головним корпусом ХНУ імені В.Н. Каразіна. Скульптурна композиція складається з п’яти фігур: чотири юнаки та одна дівчина. Двоє йдуть рішуче, один озирається назад. Ще один хлопець прощається з дівчиною. А зброя є тільки у одного хлопця, інші йдуть на війну з порожніми руками.

  • 50-та паралель

50-та паралель – перший в своєму роді пам’ятник такого типу. На урочистому відкритті був присутній тоді виконуючий обов’язки Харківського міського голови Геннадій Кернес і безліч жителів міста, які прийшли подивитися на незвичайний пам’ятник. Пам’ятник встановлено як знак того, що Харків є найбільшим містом, розташованим на даній паралелі. 50-та паралель проходить всього через 12 країн, серед яких Канада, Великобританія, Бельгія, Німеччина, Чехія, Польща, Україна, Росія, Монголія і Китай. Але все ж Харків – найбільше місто, розташований на ній. Знаходиться пам’ятник в Саду Шевченка, недалеко від ХНАТОБу.

  • Пам’ятник святій Тетяні

Пам’ятник встановлено на станції метро “Університет”. Це місце було обрано через те, що на цій станції буває найбільше студентів. Урочисте відкриття відбулося в 2011 році, а саме 25 січня, в день святої Тетяни – покровительки студентства. Свята Тетяна зображена з хрестом в руці. Пам’ятник встановлено за ініціативою колишнього директора Харківського метрополітену і являє собою бронзовий барельєф із зображенням покровительки студентів і написом: “Так принесе вона удачу, що вдихнув любов до божественних істин, небесна покровителька студентів Свята Тетяна”.

  • Пам’ятник працівникам метрополітену

Пам’ятник працівникам метрополітену в Харкові має безліч народних назв, наприклад: “залізний дроворуб”, “залізне чудовисько” або “убитий рейкою”. 

Ця статуя стояла в вестибюлі станції метро «Університет» з 11.08.2009 по 03.02.2010, а з листопада 2010 року її перенесли на вул. Енгельса, 29. Статуя уособлює складність і “виснажливу підземну працю” працівників метрополітену.

Найцікавіше, що скульптура була зроблена руками самих працівників метрополітену. У вільний час службовці «Харківського метрополітену» з металобрухту робили статуї, які уособлювали їх щоденну працю. Керівництво ідею схвалило, і в 2009 році пам’ятник був встановлений на станції метро «Університет», але звідти його перенесли через скарги громадян: мовляв, пам’ятник лякав дітей, що не дивно.

Пам’ятник – це скульптура розміром в два з половиною метри, що зображує людину з піднятими руками з помаранчевої каскою на голові. Через скульптуру проходить триметровий рейок так, ніби людина насаджена грудьми на рейок. Вся композиція, до речі, виконана виключно з відходів виробництва: ресор і обрізків металу.

  • Пам’ятник Михайлу Булгакову

Навесні 2012 року в Харкові відбулося відкриття пам’ятника письменнику Михайлу Булгакову. Статуя письменника була встановлена на вулиці Максиміліановській, 18, в Саду скульптур. Письменник зображений сидячи на лавці разом з одним з персонажів роману «Майстер і Маргарита» – котом Бегемотом. У Саду скульптур цей пам’ятник далеко не єдиний, проте він є одним з найбільш яскравих і цікавих, виділяючись серед інших.

  • Пам’ятник тваринам, які вижили під час окупації

Під час окупації Харкова нацистами, з міського зоопарку втекли 3 макаки-резуси. Вони зуміли втекти із зоопарку до того, як туди посипалися снаряди. Втікачі знайшли притулок в будівлі Держпрому. Там, в шафі одного з кабінетів, вони влаштували собі притулок. Ходять чутки, що одна з мавп бігала по Держпрому з портфелем, який хтось із держслужбовців залишив в будівлі.

Незважаючи на важкі умови під час окупації, харків’яни, у яких була така можливість, намагалися підгодовувати тварин. Німецькі поліцаї, в свою чергу, кілька разів намагалися зловити бідних макак, але облави не приносили результатів. В ході однієї з таких облав, поліцаям все ж таки вдалося поранити одного з приматів. По закінченню окупації мавп змогли повернути назад в зоопарк. Дезі, Роза і Гектор були одними з небагатьох тварин пережили окупацію.

Звичайно, в Харкові є й інші пам’ятки, їх дуже багато. Але ми спробували розповісти вам про найцікавіші і найвідоміші з них.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.