Четвер, 31 Жовтня, 2024

Харківська хоральна синагога

Багато хто приїжджаючи до Харкова хочуть відвідати якесь незвичайне місце. Побачити щось таке незвичайне. Що ж одним з таких місць є харківська хоральна синагога. У неї дуже цікава історія, а також вона має незвичайний для наших споруд вигляд. Будували її наші люди, але надали їй незвичайності і несхожості з іншими будівлями. Давайте розберемося все ж чому варто відвідати синагогу і яка в неї історія, пише kharkov-future.com.ua.

Історія хоральної синагоги

На самому початку, а саме в XVIII столітті, тут і в помині не повинно було бути синагоги. Взагалі тут, де зараз вона знаходиться стояв модельний будинок. Але в 1909 суспільство архітект

орів з Санкт-Петербурга вирішило влаштувати конкурс на новеньку синагогу. У конкурсі виграв Я.Г.Гевірца і по його напрацюванням почалося зведення. У 1910 почали будівництво.

Саму споруду необхідно було просунути в глиб ділянки. Все це робилося для того, щоб відсунути подалі синагогу від православного храму. Головним будівельником був архітектор М.Ф.Піскунов.

Пропрацювала синагога не дуже довго і через 13 років після відкриття закривається на прохання єврейських працівників. Замість синагоги тут вирішують відкрити робочий клуб. Протримався він трохи довше, а саме 18 років, після чого його теж закривають і створюють кінотеатр. Після закінчення Другої світової війни єврейську громаду відновлюють, але через 4 роки знову закривають. Саму будівлю знову не залишають у спокої і віддають приміщення під спортивний гурток. Там він перебував аж до 1990 року і за фактом проіснував там найдовше.

Потім місцева влада все ж вирішила використати цей будинок за призначенням і віддати його єврейській громаді. Для цього з самого США надіслали Любавіческоно ребе, який зайняв пост рабина.

Після цього в 1998 була влаштована пожежа, яка була успішно ліквідована. Майже нічого не постраждало, але реставрація будівлі була необхідна. Відреставрував синагогу В.Е, Новгородов і в 2003 вона була відкрита знову.

Цікаві факти

На секундочку дана синагога є найбільшою у всій країні. Висота залу становить 30 м, а купола цілих 42. Бічний фасад довжиною в 50 м, а площа будівлі цілих 2067 метрів квадратних. У самому залі одночасно можуть вміститися до 1000 чоловік.

Неподалік від синагоги є другий за величиною в країні планетарій. Раніше тут теж була частина даної синагоги, але під тиском Червоної армії в 1930 цю частину віддали під клуб. Ну а в 1957 будівлю вирішили віддати під планетарій, який існує і по сьогоднішній день. Так що синагога могла бути ще більше в своїх розмірах.

Будівля хоральної синагоги дійсно унікальна і незвична для нашої місцевості. Всі хто хотів відкрити для себе Харків трохи з іншого боку, сходіть в хоральну синагогу і подивіться на це диво. Решта синагоги як в місті, так і в усій країні мають більш сучасний антураж, але в хоральної синагоги відчувається дух минулого століття. Варто відвідати дане чудо абсолютно всім!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.