Субота, 20 Квітня, 2024

Сумська: історія головної вулиці у місті Харків

Пам’ятка будь-якого міста – це його центр та вулиця, яку називають центральною. У Харкові – це Сумська. Одна з найстаріших вулиць Харкова виникла у XVII столітті, тоді вона знаходилась далеко за територією Харківської фортеці, пише kharkov-future.com.ua.

Це місце з особливою історією, яка подобається всім харків’янам та гостям міста. Кожен, хто вперше приїжджає до Харкова, обов’язково прогуляється Сумською, милуючись її пам’ятками та красою, оскільки центральна вулиця нашого міста будь-якої пори року виглядає чепурно та святково!

Постійна назва

На відміну від інших вулиць, особливо дуже старих, наша центральна вулиця жодного разу за всю історію не змінювала власну назву, якщо не враховувати недовгий довоєнний час.

Сумская улица

Вулиці називали, виходячи з географії чи роду діяльності. Сумською назвали вулицю, бо вона вела на Суми і незважаючи на те, що до цього міста веде зараз інша дорога, назва вулиці міцно закріпилася.

Близько ста років тому у харків’ян виникла ідея перейменувати Сумську на честь Миколи Гоголя чи Льва Толстого, але на щастя тодішнє керівництво ідею не схвалило і Сумська залишилася за своєю назвою.

За часів правління СРСР з 1919 до 1945 року Сумську перейменували на вулицю імені Карла Лібкнехта, але місцеві жителі вперто іменували її за своєю старою назвою.

Однофамільці та пам’ятки

Сумська – не дуже оригінальна назва, така ж вулиця є ще у тринадцяти містах України.

Институт благородных девиц

Зовнішність Сумської змінювалась стрімко. У минулому вона була не дуже привабливою, як для життя, так і для відпочинку. На центральній вулиці був розташований лазарет, по сусідству розташовувався цвинтар та притулок для безпритульних, тут же було збудовано стайні та невеликі будівлі для людей. Так виглядала Сумська у ХІХ столітті.

Зараз вулиця у центрі Харкова – красива та вишукана, виглядає по-сучасному. Перетворення архітектури та масове будівництво розпочалося у 1830 роках. У цей час збудували Інститут шляхетних дівчат. Мостову застелили надійним каменем, а вздовж вулиці були встановлені ліхтарі для освітлення у вечірній та нічний час. Прибрали також старий цвинтар, який не подобався городянам.

У ХІХ столітті в будівлях уздовж вулицею в центрі вже працювало безліч магазинів. У 1869 році було відкрито відому художню школу імені Раєвської-Іванової. Вулиця стала найжвавішою у місті, це був головний діловий та культурний квартал того часу, яким він і залишається до сьогодні.

Революція

Митинг возле памятника Шевченко

Сумська завжди була свідком революцій, зміни влади та безлічі змін, які відбувалися не лише у нашому рідному місті, а й у всьому світі. У 1900–1901 роках тут регулярно проводили мітинги студенти, обстоюючи власні права та протестуючи проти свавілля викладацького складу.

У 1904-1905 роках Сумська була центром зосередження явочних квартир, де засідали більшовики, такі точки ретельно маскувались під аптечні приміщення та столові. У 1917 році вулицею проходили великі колони демонстрантів, які святкували Першотравень.

Майже через сто років, у 2014 році на Сумській зібралися Харківські Євромайданівці.

Особливості центральної вулиці Харкова

Сумська має довжину 4,2 км. Порівняно з іншими проспектами та вулицями Харкова, вона не найбільша. Наприклад, Московський проспект має протяжність 18 км., вулиця Пушкінська 5,5 км.

До Сумської примикає Сад ім. Шевченка та Центральний парк ім. Горького. Поруч із Сумською розташована велика європейська площа – імені Свободи та масштабний Лісопарк.

Головну площу Харкова можна відзначити не лише за її великі розміри, а й за незвичайну форму. Площа складається з двох частин у формі прямокутника та кола, чим нагадує колбу, що дуже символічно для міста, яке є студентським.

Дзеркальний струмінь

На центральній вулиці Харкова знаходиться “Дзеркальний струмінь” – це альтанка та водночас фонтан. Дзеркальний струмінь завжди прикрашають до свят, це чудове місце для прогулянок та фотосесій. Але так було не завжди, нещодавно тут було депо тролейбусів, а до цього – цвинтар.

Фонтан збудували у 1947 році, тодішньому уряду не подобалося депо у центрі Харкова, і тому було ухвалено таке рішення. Місцевим керівництвом було прийнято рішення збудувати невеликий парк, фонтан та альтанку, які ідеально вписалися в архітектуру міста.

У 2007 році під керівництвом влади Харкова проводилася реконструкція цього місця, були додані нові фонтани та вечірнє підсвічування.

Найкрасивіший довгобуд Харкова

ХАТОБ

Навпроти “Дзеркального струменя” розташований Театр опери та балету. У мешканців Харкова розходяться думки щодо естетичності та зовнішнього вигляду цієї будівлі. Багато хто знаходить споруду ексцентричною, але більшість вважають ідеально геометричною та незвичайною будовою. Біля Оперного театру часто збираються творчі особи, молодь, сім’ї з дітьми, щоби весело провести час, сфотографуватися. Тут відбуваються масові заходи та звичайно ж театральні вистави. Це місце культове для любителів театру та балету.

Цікавою є і історія цієї будівлі у стилі радянський модернізм. Відомо, що споруду мали побудувати у Києві, але з якихось причин проект не сподобався та був відхилений. Так у 1971 р. почалося будівництво Оперного театру, одного з чудових пам’яток міста. Будівлю, яку планували звести за п’ять років, будували вчетверо довше. У 1989 р. на малій сцені було показано першу виставу, а ще через два роки було відкрито велику залу. Сьогодні ХНАТОБ – офіційний символ нашого міста.

Візитна картка міста – вулиця Сумська, це місце для масових гулянь та яскравих вражень. Цікаві історичні факти та постійна модернізація роблять цю центральну вулицю найчарівнішою в очах як харків’ян, так і гостей міста. Побувавши в Першій столиці, кожен, хоча б раз гуляв цією вулицею, яка безсумнівно залишає хороше враження й допомагає зрозуміти, як будувалося та розвивалося місто. Прогулятися вулицею можна спільно з екскурсоводом, який розповість цікаві факти про це місце, яких можуть не знати навіть корінні харків’яни.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.