Субота, 27 Квітня, 2024

Майдан Свободи в Харкові: між минулим і сьогоденням

Майдан Свободи, також відомий як Площа Свободи, має захопливу і неординарну форму, що нагадує хімічну реторту. Його загальна площа становить 11, 9 гектарів, а проєктування було спрямоване на надання чіткої конфігурації. В результаті площа була розділена на прямокутну частину, яка стала головним міським форумом, та має довжину 125 метрів, та круглу частину з діаметром 350 метрів. Колись це була величезна клумба, яка нині перетворилась на сквер. Далі на kharkov-future.

Майдан входить до рейтингу 12-ти найбільших площ у світі. Дехто навіть вважає, що якби до нього додали парк Шевченка, як до деяких великих площ світу додають паркові зони, то він міг би цілком вважатись і найбільшим у світі. Це місце дійсно вражає своїм розміром. Під ним розташовані дві станції метро: “Університет” та “Держпром”. 

Історичне серце міста

Площа Свободи – це місце, де об’єднуються, епохи створюючи неповторну атмосферу. Вже більше століття Майдан є душею Харкова символізуючи його духовне та культурне багатство.

Довгі роки територія сучасного Майдану залишалась незабудованою, лише деякі ділянки були вимощені і називались Ветеринарною площею через Ветеринарний інститут, що розміщувався у двоповерховій будівлі. 

У 20-ті роки ХХ століття виникла схема розбудови, названа Задержпром’я. За цим планом, площа мала бути у формі концентричних кілець, а деякі вулиці проходити через сад Шевченка. Саме в цей період площа була розділена на прямокутну та круглу частини.

Майдан став улюбленим місцем для мешканців Харкова та гостей. Там часто відбуваються величні культурні заходи міста. Наприклад у 2008 році на Майдані Свободи пройшов безкоштовний концерт групи “Queen”. Глядачів зібралося більше 350 тисяч. 

Після отримання Україною незалежності, Площу Свободи почали називати Площею Незалежності, хоча офіційно такої назви ніколи не було. Сьогодні це Майдан Свободи.

Архітектурні споруди навколо Майдану Свободи 

Будівлі навколо Майдану Свободи вражають своєю величчю та значущістю. Серед них виділяються головний та північний корпуси Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, заснованого у 1804 році. Цей університет є одним із найстаріших в країні та займає гідне місце серед визначних навчальних закладів України.

Ще однією видовищною спорудою є Держпром, відомий як Будинок Державної промисловості. Свого часу цей 13-поверховий залізобетонний хмарочос викликав захоплення і називався “дім-горою”, “ковчегом”, або “мурашником”.

Готель “Харків” також має особливе місце серед будівель Майдану Свободи. Ця історична споруда є візитною карткою міста. 

Не менш величною спорудою є Будинок рад де знаходяться Харківська Обласна Державна Адміністрація, Харківська Обласна Рада та Харківська Міська Рада. 

Під час російського вторгнення в Україну 1 березня 2022 року Майдан Свободи був атакований ракетами “Калібр”. Внаслідок вибуху значно пошкоджено будівлю Харківської Обласної Державної Адміністрації та прилеглі будівлі.  

Майдан Свободи залишається не лише символом культури, науки і мистецтва, але і втіленням незламності та волі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.