Кожен, хто застав радянський час, обов’язково згадає, як вони вгамовували спрагу у спекотний літній день. Звичайно ж, в автоматі з газованою водою! Була можливість зайти в магазин, купити в скляній пляшці лимонад чи інший напій, але випити воду з автомата було набагато приємніше, швидше та дешевше. Тим паче був вибір: склянка просто газованої води, всього за 1 копійку або за 3, але вже з сиропом. Цей апарат називався “Харків” (технічне ім’я АТ-26). Він по праву вважається відомим “харків’янином”, який увійшов в історію не тільки нашого міста, а й країни. Ось його історія. Далі на kharkov-future.
Хто придумав та впровадив?
Ідея розробки належить Гарі Дмитровичу Гамулі – студенту Одеського технологічного інституту, який на заводі у Харкові проходив практику. До його дипломної роботи входило завдання розробити автомат, який би продавав напої, причому в тарі та на розлив. Він упорався з нею успішно. А втілити в життя цю розробку допоміг завод “Механоліт” і менше ніж через рік перший автомат з газованою водою з’явився в центрі Харкова. Трохи згодом такі апарати з’явилися в Одесі та Києві. Спочатку тарою для пиття були скляні склянки, які можна було відразу ж помити після використання в цьому ж автоматі. Через роки паперові стаканчики прийшли їм на зміну. З цього приводу сам Гарі Гамуля помітив, що з тарою, що не промокла, було складніше, ніж з інженерною думкою. Розв’язати цю проблему допомогла Фінляндія.
Цікаво, що паралельно з автоматом, призначеним для громадського використання, було випущено модель автомата з безкоштовною видачею води. Здебільшого її можна було зустріти на заводах та у “гарячих” цехах виробництва. На таких агрегатах, на відміну від їхніх міських прототипів, було встановлено три кнопки: вода без газу, газована вода та вода із сіллю.
Пік популярності
Датою, яка була днем виходу у світ автомата “Харків”, по праву вважається 28 травня 1958 року. Перший автомат із газованою водою посів своє почесне місце на Сумській вулиці – центральній вулиці Харкова, магазині “Соки-води”. Саме з цього моменту він завоював величезну популярність спочатку у самих харків’ян, а згодом став улюбленцем усього Радянського Союзу. Напевно, народна вона допомогла тому, що автомат “Харків” потрапив у кадр відомого фільму “Операція Ы”, де крупним планом було показано, як головний герой пив воду відразу з двох. Це справді був пік популярності!
Після виходу фільму на екрани, кожен житель великої країни знав, у якому місті випускали всіма улюблений і такий незамінний автомат газування. Через простоту використання та обслуговування, “Харків” було встановлено не лише у великих містах, на головних вулицях, але й у кожному невеликому місті, селищі і навіть селі. Великим плюсом також було те, що він працював цілодобово.
Починаючи з 1958 року і до початку 90-х автомати газованої води були невіддільною частиною повсякденного життя. Декілька поколінь пам’ятають їх як символ надійності та стабільності. Не можна сказати, що ці апарати назавжди зникли з нашого життя – просто змінили своє обличчя. Сьогодні майже на кожній вулиці можна зустріти автомат, у якому можна набрати питну воду у свою тару. Тож можна впевнено сказати – історія триває!