Для багатьох харків’ян поїздка велосипедом – це спосіб швидко дістатися будь-якого місця призначення, не підлаштовуючись під графік громадського транспорту. Також мешканці нашого міста використовують поїздки на велосипеді, як можливість активно та весело відпочити. Далеко не всі мають змогу придбати для себе цей транспортний засіб. Але завдяки велопрокатній системі, яка активно розвивається у місті, поїздки доступні для кожного харків’янина та гостей міста. Далі на kharkov-future.
Історія велопрокатної системи
Перші велосипеди з’явилися у Харкові на початку ХХ століття. А в другій половині ХХ століття у місті спостерігався “велосипедний бум”. Завдяки активній роботі місцевого Велосипедного заводу у вільному доступі для харків’ян були найсучасніші моделі велосипедів. На той час ті, хто не мав такого засобу пересування, могли взяти його в короткострокову або довгострокову оренду. Але такі послуги зазвичай надавали приватні особи, а плата за користування була невиправдано високою.
Розвиток велопрокатної системи у Харкові прийшовся на початок 1990-х років. З проголошенням незалежності України, у нашому регіоні почали з’являтися сервіси, які на той час вже були поширені у Європі та інших країнах. Те саме стосується й системи велопрокату.
До 1990-х років у країнах Заходу оренда велосипедів була поширеною практикою. Переймаючи європейський досвід, харківські підприємці відкривали велопарки. Їхні послуги мали попит, але була і низка проблем. Робота таких приватних велопрокатів практично не контролювалася місцевою владою. Орендодавці самі встановлювали ціни та правила прокату. А їхня робота часто залежала просто від погоди. Сам велопарк зазвичай був застарілим і за станом велосипедів особливо не стежили.
На початку 2000-х років почали з’являтись компанії, які пропонували сервіс велопрокатів. Велосипеди у їхніх парках виглядали специфічно – зазвичай вони були однаковими. Такі компанії працювали за налагодженими схемами: мали кілька пунктів прокату у різних частинах міста, фіксовані умови та вартість прокату, а також офіційні ресурси в інтернеті з описом своїх послуг.
“Nextbike” – перший муніципальний велопрокат
У 2018 році у Харкові відбулося відкриття першого міського велопрокату “Nextbike”. Підготовка до реалізації проєкту тривала близько року. Кожен велосипед був обладнаний GPS-модулем, тому представники велопрокатної компанії могли відстежувати точне пересування транспортного засобу.
Розробники представили спеціальний мобільний додаток “Nextbike” – у будь-якого харків’янина з’явилася можливість скористатися велопрокатом, попередньо встановивши додаток на свій смартфон. Процес встановлення та реєстрації простий, але важливо правильно вказати номер банківської картки, адже оплата прокату здійснюється лише безготівковим розрахунком – гроші списуються із зазначеної картки.
У місті було відкрито кілька велостанцій, на яких можна брати та залишати велосипед. Харків’яни сприйняли перший муніципальний велопрокат із радістю, і попит на його послуги одразу був великий. На жаль, через військову агресію РФ, через яку страждає Харків, з 2022 року з користуванням “Nextbike” виникли труднощі. Сервіс активно функціонує в інших регіонах, а після стабілізації ситуації у місті відновить роботу і в Харкові.
Інші велопрокати Харкова
До 2024 року у Харкові з’явилися десятки компаній, які пропонують прокат велосипедів. Вони відрізняються від тих, що відкривалися у 1990-х роках чітко налагодженою роботою та сучасним велопарком. Великий попит серед харків’ян мають такі велопрокати:
- “Велопрокатик”. Крапка прокату знаходиться за адресою: вул. Сумська, 77/79 – неподалік Центрального парку. Крім велосипедів у “Велопрокатик” можна взяти в оренду самокат, лижі, сноуборд та тюбінг, а також можна скористатися послугами веломайстерні.
- “Спица”. Популярний прокат з великим велопарком – в оренду можна взяти міські, гірські велосипеди, круїзери та моделі для дітей різного віку. Пункти “Спица” розташовані за адресами: вул. Білгородське шосе, 1 та 8, а також вул. Саржинська, 10.
- “Prokat”. Знаходиться за адресою: вул. 23 серпня, 31Б – недалеко від центру та популярних міських маршрутів. У прокат можна взяти велосипеди, в тому числі дитячі крісла.
Чому велопрокат у Харкові має великий попит?
У міру розвитку велопрокатної системи у місті, харків’яни із задоволенням користуються доступними для себе послугами та пропозиціями. Особливо актуальним є велопрокат серед тих, хто любить покататися, але не має власного велосипеда. Це може бути пов’язано з тим, що немає фінансової можливості придбати особистий засіб пересування, або його ніде зберігати та обслуговувати.
Також харків’яни вважають, що велопрокат – це можливість:
- Дбати про довкілля, відмовляючись від авто та міського транспорту.
- Весело провести час – поїздка на велосипеді може стати чудовим способом організувати спільне дозвілля з друзями чи родиною.
- Організувати побачення – взявши в оренду велосипед, можна вирушити удвох у поїздку Харковом або за місто, щоб милуватися красою природи.
- Випробувати різні моделі та вибрати найкращу, маючи бажання придбати власний велосипед.