Музей-планетарій у Харкові ― місце, знайоме багатьом ще з дитинства. Тут юні харків’яни захоплено спостерігають за небесними світилами, не полишаючи зручних крісел зали. Унікальну можливість побачити проекційну модель Всесвіту надають в цих стінах не лише маленьким, але і дорослим, дослідникам. Більше розповість Харків Майбутнього.
Історія освоєння космосу ― дивовижна, надихаюча і цікава. Хоча і досить трагічна в деяких аспектах. Неможливо мати міцні знання про життя довкола, якщо не дивитися безпосередньо у найвищі сфери над Землею. Саме внаслідок космічних процесів народилась наша матінка-планета, тож їх могутність і сила здавна хвилювали людство.
Харківський планетарій був відкритий у 1957 році, як стверджується на сайті Find-way.com.ua. Це один з найбільших подібних закладів у світі і провідний планетарій в масштабах України. Не всі українські міста можуть похвалитися наявністю такого музею, а от Харкову пощастило. І не випадково, бо саме це місто ― чемпіон у галузі розвитку космонавтики.
Історія виникнення планетарію
В 50―60 роках XX століття в Радянському Союзі існував курс на дослідження космосу та підкорення позаземного простору. Харків зробив у цей процес свій вагомий внесок. Загалом 22 відомих жителя Харківщини відзначилися у космічній сфері. Наприклад, Олексій Леонов, який першим вийшов у відкритий космос, здобув освіту в Чугуївському військовому авіаційному училищі. З Харкова походить також перша космічна династія космонавтів Олександра і Сергія Волкових. Крім того, з Харковом пов’язаний вчений Юрій Кондратюк (справжнє ім’я ― Олександр Шаргей), який розрахував оптимальну траекторію польоту до Місяця.
Інтерес до освоєння позаземного простору закономірно вимагав появи відповідної установи, яка була б присвячена цій темі. Так з’явилося одне з найулюбленіших місць дозвілля маленьких харків’ян.
Будівля, де розташували планетарій, спочатку мала релігійне значення. Це була синагога, відома як “Мордвинська”. Споруду побудували ще в 1912―1914 роках, і вона призначалася тоді для іудейської спільноти. Імовірно, внаслідок заборони на релігійні течії у СРСР, центр іудеїв згодом перепрофілювали на клуб під потреби пролетаріатів.
В лихі роки Другої світової війни, а також якийсь час після неї, колишня синагога перебувала в занедбаному стані. Але пізніше знаменитий астроном Микола Барабашов, який народився в Харкові, вирішив радикально змінити долю будівлі. Тут встановили один з перших в Україні апаратів для спостереження за космічними тілами “Планетарій УП-4”. Трапилось це у 1954 році. З тих пір розпочалась тривала історія закладу.
Спеціальні курси та гуртки на базі установи започаткували для всіх, хто хотів ознайомитися з таємницями космосу. Рік появи планетарію, 1957-й, запам’ятався як період аномальної сонячної активності. Харківський планетарій став другим подібним закладом після аналогічного у Києві.
Після розпаду СРСР планетарій тимчасово наздогнала криза. Його діяльність деякий період не мала розвитку. Однак у 2008 році тут створили музей “Космос”, експонати якого стосувались теми уфології і загадок Всесвіту. В 2012 році провели реконструкцію закладу.
Харківський планетарій носить ім’я відомого космонавта Юрія Гагаріна, який першим здійснив політ за межі нашої Землі.
Особливості роботи планетарію
Сучасний астрономічний центр працює в якості освітнього закладу для дітей та підлітків, і входить до Міжнародної асоціації планетаріїв. Кожного року він бере участь в культурному заході “Ніч у музеї”, приймаючи відвідувачів упродовж всього нічного часу.
Планетарій представлений:
- Головною Зоряною залою;
- музеєм “Космос”;
- Малою залою.
В центрі відбуваються різноманітні розважальні заходи. Зокрема, тут проводять романтичні та індивідуальні програми, організовують дитячі свята. Працює “Астрономічний гурток” та “Космічний ліцей”. В обсерваторії можна здійснити спостереження у телескоп.
З 2015 року в Зоряній залі демонструють повнокупольні відеошоу. Роздільна здатність відеосфери сягає 3000×3000 пікселів.
Музей-планетарій має свій веб-ресурс, на якому вказана детальна інформація стосовно закладу.
Як дістатися планетарію?
Астрономічний центр розташований за адресою: провулок Кравцова, 15. Аби дістатися його, потрібно вийти на станції метрополітену “Майдан Конституції”, після чого дійти пішки до перехрестя вулиці Клочківської. Звідти необхідно вийти до провулка Кравцова. Весь шлях пішки від метро до пункту призначення займає приблизно п’ять хвилин.