Понеділок, 29 Квітня, 2024

Історія появи “Starlink” у місті Харків

“Starlink” ― платформа супутникового Інтернету компанії “SpaceX”, яка належить американському бізнесмену Ілону Маску. Суть технології полягає в тому, що зв’язок забезпечують супутники, які знаходяться на навколоземній орбіті. Система надає доступ до широкосмугового інтернет-зв’язку у будь-якій точці планети. Перевагами “Starlink” є незалежність від наземних мереж і висока швидкість з’єднання. Далі на kharkov-future.

У Харкові супутниковий Інтернет “Starlink” з’явився 15 березня 2022 року, як повідомляється на сайті Suspilne.media. На той момент це вже була третя партія терміналів в Україні, перші дві надійшли 28 лютого і 9 березня відповідно. Цей спосіб під’єднання до мережі Інтернет став альтернативою оптичному та мобільному покриттю. Основний плюс технології ― те, що вона працює в умовах тривалих відключень електрики. Для українців це стало порятунком під час повномасштабних бойових дій. 

Суть роботи супутникового інтернет-зв’язку “Starlink”

Супутник “Starlink” являє собою пласку панель вагою 295 кілограмів із чотирма антенами та сонячною батареєю. Крім того, кожний супутник обладнаний датчиком орієнтування за зірками, а також двигунами, за допомогою яких він може маневрувати та обирати іншу орбіту. 

Супутники Ілона Маска не висять статично над Землею, а рухаються по її орбіті з шаленою швидкістю ― приблизно 27000 км/год. Оскільки супутники перебувають на порівняно невеликій відстані від Землі, сигнал, що йде за їх допомогою, практично миттєво досягає цілі. 

Аби під’єднатися до мережі, потрібен термінал, який виглядає як невелика супутникова тарілка, штатив та роутер. Терміналу необхідне чисте небо без перешкод, тому треба ще встановити застосунок, який підкаже, куди саме найкраще поставити тарілку.

У країнах, де вже працює супутниковий зв’язок, встановлені наземні станції-шлюзи. Шлюз підключається до супутника, а той, своєю чергою, передає його сигнал на тарілку-термінал. Фактично, супутник — дзеркало, яке ретранслює сигнал від наземної станції в одному місці до тарілки користувача в іншому.

Поява “Starlink” у Харкові

У зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну у 2022 році постала необхідність забезпечення країни якісним інтернет-зв’язком. Це було необхідно для здійснення передачі і отримання інформації військовими, для задоволення потреб волонтерів, медиків, тероборонівців. Високошвидкісним зв’язком у середині березня 2022 року обладнали Харківський обласний центр медичної допомоги та медицини катастроф.

Передумовою появи цього виду інтернет-з’єднання в Україні стало звернення міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова. Він 26 лютого 2022 року написав у соцмережах до бізнесмена Ілона Маска з проханням надати Україні передову технологію “Starlink”. Власник компанії “SpaceX” погодився це зробити, тим паче, що раніше вже існували плани з розширення послуг компанії у Європі. Потрібен був лише дозвіл від представників влади.

Старлінки швидко набули масового розповсюдження, ставши звичним атрибутом і цивільних громадян, не лише військових на фронті. Популярність їх пояснюється систематичними обстрілами інфраструктури на Харківщині, внаслідок чого харків’яни потурбувалися про закупівлю відповідного обладнання у свої оселі. При цьому, висока вартість послуги (понад 500 доларів за придбання комплекту, і ще понад 100 — абонентська плата за місяць) обмежує попит українців на цю технологію.

Розвиток “Starlink” у Харкові упродовж 2022 року

Станом на 26 квітня 2022 року всі РАЦСи (органи реєстрації актів цивільного стану) Харкова отримали доступ до супутникового Інтернету. Підключення дозволило уникнути затримок в оформленні документів у сфері державної реєстрації актів громадянського стану. 27 квітня 2022 року в Україні було зареєстровано представництво сервісу супутникового Інтернету “Starlink”. 

До жовтня 2022 року Харківщина отримала вже 150 комплектів “Starlink”. Термінали дали змогу жителям деокупованих населених пунктів області нарешті зв’язатися з рідними в умовах відсутності відповідної інфраструктури. Її було знищено під час бойових дій. 

Однією з переваг цього виду інтернет-зв’язку називають те, що його не можна відключити чи зламати. Це дійсно надійний метод передачі і отримання інформації у війну. До того ж, технічно ідея Ілона Маска постійно вдосконалюється, і можна сподіватися, що у майбутньому зв’язок за допомогою сателітів буде лише покращуватися. 

Прогнози подальшого розвитку технології “Starlink” 

Очікується, що популярність технології в Україні буде тільки підвищуватися. Поки існують загрози ракетних обстрілів і пошкодження інфраструктури, старлінки допомагатимуть українцям. За 2022 рік тільки за сприяння Мінцифри Україна отримала понад 20 тисяч терміналів. Ще кілька тисяч окремо ввозило Міністерство оборони держави.

Перешкодами на шляху популяризації старлінків, окрім вартості послуги, є повільне здійснення замовлень і черги, якщо купувати обладнання офіційно через українське представництво. Швидкий варіант ― замовити в іншій країні і звідти привезти в Україну службами доставки або через знайомих.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.