Четвер, 25 Квітня, 2024

AMOLED дисплеї та їх вплив на зір

AMOLED матриця має відмінні характеристики зображення, забезпечуючи більш насичені кольори з соковитою, контрастною, яскравою картинкою.

Не дивно, що цей тип дисплея проникає в бюджетні сегменти, хоча собівартість такої матриці все ще досить висока. Тому якщо ви бачите в характеристиках гаджета наявність AMOLED екрану, а ціна смартфона при цьому невисока, це означає: виробнику довелося на чомусь заощадити.

Крім вартості, важливим недоліком OLED матриці вважається наявність мерехтіння, яке негативно впливає на зір. Але наскільки воно шкідливе?

Технологія ШІМ

Конструктивна особливість матриці OLED передбачає однаковий рівень підсвічування незалежно від режиму роботи. Це означає, що за необхідності зниження яскравості можуть виникнути проблеми. Їх вирішують за допомогою технології ШІМ.

Насправді постійний рівень яскравості задається не інтенсивністю підсвічування, вона завжди однакова. Регулювання можливе за рахунок зміни кількості включень/вимкнень матриці. У звичайному режимі це близько 200 Гц, і людське око не здатне сприймати зображення, що проектується, як мерехтливе.

Використання широтно-імпульсної модуляції дозволяє змінювати частоту включень/вимкнень. При досягненні певного порога (кожну людину він різний) зменшення яскравості вже починає супроводжуватися помітним мерехтінням. А це може призвести до дискомфорту зорового апарату людини, який проявляється в сухості очей, збільшенні частоти моргань, різьбою та іншими неприємними явищами.

Технологія DC Dimming

Уникнути мерехтіння можна за допомогою іншої технології, що полягає в зниженні яскравості екрану за допомогою зміни напруги живлення. Але і тут не обходиться без жертв: при зниженій напрузі органічні світлодіоди, які використовуються в OLED матрицях, перестають працювати без вад. В результаті якість кольору помітно знижується, особливо у відтінках сірого.

Загалом такі відхилення в передачі кольору не є критичними: для багатьох користувачів зміни будуть невиразними.

На сьогодні технологія DC Dimming не надто поширена, але ситуація покращується. У технічних характеристиках такі подробиці зазвичай не зазначаються. Дізнатися чи є підтримка DC Dimming, можна на сайті виробника.

Корисні рекомендації

Якщо у вас смартфон із OLED матрицею, але без DC Dimming, намагайтеся, щоб яскравість дисплея в налаштуваннях була більшою за 50%. У цьому випадку навантаження на зір буде мінімізовано. Але лише за умови достатнього зовнішнього освітлення.

При частій роботі в темряві, знизити мерехтіння ШІМ можна за допомогою використання спеціальних утиліт, наприклад, OLED Saver. Принцип їхньої дії полягає в накладенні поверх картинки темного фільтра з одночасним підвищенням яскравості (як правило, до максимуму).

Недолік цього – збільшення навантаження на матрицю, що у результаті позначиться її ресурсі.

На iPhone такі затемняючі фільтри присутні в налаштуваннях, так що тут використовувати сторонні програми не потрібно.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.