Вівторок, 23 Квітня, 2024

Історія стадіону «Металіст» у Харкові

Багатофункціональний обласний спортивний комплекс – ОСК «Металіст» – розташований у Харкові на вулиці Плеханівській. Відстань від стадіону до аеропорту складає 7,5 км, до залізничного вокзалу «Харків-Пасажирський» – 5, а до автовокзалу – 1,2. Далі на kharkov-future.com.ua.

Сьогодні «Металіст» є центральним стадіоном міста, який використовується, в основному, для проведення футбольних матчів різного рівня.

Вболівальники з інших міст можуть зупинитися в готелі «Металіст» або «Глорія», що знаходяться на тій самій, що і стадіон, вулиці Плеханівській. Місткість «Металіста» – 40 003 глядача. У кроковій доступності від стадіону – станції метро «Спортивна» (чотири виходи) та «Метробудівників» (три виходи). Дістатися ОСК «Металіст» з інших частин Харкова можна також трамваєм або автобусом.

Історія створення головної спортивної арени Харкова

Історія нинішнього «Metalist Stadium» налічує майже сто років. Будівництво цього стадіону розпочалося у Харкові у 1925 році. Старт початку будівельних робіт зі зведення спортивної арени дав особисто Анастас Мікояном, який був на той час членом ЦК РКП(б). Створення проекту стадіону доручили переможцю конкурсу Зіновію Перміловському, харківському студенту-архітектору.

Місцем зведення об’єкта стала територія знесеного на той час Свято-Духового цвинтаря. Він будувався ударними темпами і був відкритий вже за рік, 12 вересня 1926 року.

На урочистому відкритті були присутні не лише глядачі та фізкультурники з України, а й делегації голландської молоді та англійських гірників. Буквально за кілька хвилин після завершення урочистої частини стадіон зайняли ті, для кого він і зводився, – спортсмени.

Першим був показ масових вільних вправ. За ним відбувся забіг на 60 і 100 метрів, на зміну якому прийшла естафета 4Х100. На ній харківські спортсмени встановили всеукраїнський рекорд. До уваги глядачів також було представлено змагання з перетягування каната, велогонка. Завершальним заходом спортивного свята, присвяченого відкриттю стадіону, став футбольний матч між командою ХПЗ (Харківський паровозобудівний завод), яка згодом стала називатися «Металіст», та збірною Дніпропетровська (нинішній Дніпро). Як і слід було очікувати, у матчі перемогла дружба – рахунок був 2:2.

Спочатку стадіон звався «Трактор». Він вирізнявся своєю універсальністю, оскільки призначався не лише для проведення матчів з футболу, а й для занять іншими видами спорту. На стадіоні було обладнано бігову доріжку, велотрек, майданчики для легкої атлетики та гандболу. Незважаючи на те, що всі заплановані роботи з облаштування спортивної арени ще не були закінчені, вона вже вважалася найкращою в Україні, позиціонувалася як справжній олімпійський комплекс, придатний для проведення Всеукраїнських та міжнародних футбольних матчів та змагань з інших видів спорту.

Ось неповний перелік серйозних спортивних подій на «Металісті» у 1927 році:

  • 26 травня – зустріч з футболу між збірною Харкова та командою із Саксонії;
  • 3, 10 та 11 липня – футбольні матчі між збірною робочих клубів Австрії та збірною металістів Харкова, збірною міста, збірною України відповідно;
  • 10 жовтня – товариська зустріч із футболу між збірною Харкова та збірною Робочої спортивної асоціації Англії.

Після остаточного введення в експлуатацію велотреку цього ж 1927 року на «Металісті» вперше було проведено Всеукраїнські змагання з велогонок. А наприкінці січня 1928 року на головній Харківській спортивній арені відбулася першість України зі швидкісного бігу на ковзанах. У лютому того ж року «Металіст» став місцем проведення ІІ Всеукраїнської Спартакіади.

У період подій, що описуються, стадіон мав лише одну (західну) трибуну місткістю 500 глядачів. Також функціонувала 450-метрова бігова доріжка та 500-метровий велотрек. Цей єдиний у Харкові на той момент трек для гонок на велосипедах був покритий асфальтом, мав пологі віражі.

Друге відкриття стадіону та його перша реконструкція

Буквально через рік після першого відкриття, у листопаді 1927 року, стадіон було урочисто відкрито вдруге. Це пов’язано з тим, що повністю завершилося будівництво Західної та Північної трибуни. Остання являла собою лавки, встановлені на насипному валу. До цього моменту Східна трибуна ще перебувала у зведенні, а будівництво Південної ще й не починалося. Точних відомостей про будівництво вхідного павільйону-ротонди та скульптури на ній немає.

Уже в 1933 році провели першу реконструкцію «Металіста». Було розширено Західну трибуну і добудовано Східну. Усередині останньої, розрахованої на п’ять тисяч місць, облаштували зал. Там можна було ознайомитись з новинками періодики на спортивну тематику. Поруч із цією залою розташовувалися роздягальні, приміщення для хокеїстів, кафе. Територія стадіону була озеленена, оздоблена скульптурними барельєфами, фігурами фізкультурників, вазами з квітами. Напередодні нападу Гітлера, у 1940 році, спортивна арена була перейменована на «Зеніт». Таку назву вона мала до 1947 року.

Стадіон під час війни, його післявоєнна реконструкція

Друга світова війна не оминула і «Металіст». Він був зруйнований, спортзал, що знаходився тут, підірваний. Вцілілі дерев’яні лави розібрали на дрова харків’яни, оскільки в місті не було ні тепла, ні світла, ні води. Спортивній арені було завдано збитків, оцінених у 4 мільйони рублів.

Післявоєнне відновлення та реконструкцію стадіону було проведено у 1947 році. Але до ремонту велотреку так руки й не дійшли. У цьому році спортивну арену знову перейменували. На цей раз стадіон почав називатися «Дзержинець».

Перші футбольні матчі в рамках чемпіонату СРСР було проведено у 1950 році.А через шість років, у 1956 році, стадіон став називатися «Авангард».

Завдяки реконструкції 1966-67 років кількість місць Західної трибуни збільшилась до 10 тисяч. Нинішню назву «Металіст» стадіон отримав у 1967 році.

Головна спортивна арена Харкова за останні 50 років

Чергова реконструкція сталася в 1970 році під керівництвом архітектора Ю. Табакова. Рекорд відвідуваності стадіону було встановлено 23 вересня 1980 року. Цього дня на матчі між командами «Металіст» та «Таврія», що проходив у рамках чемпіонату СРСР, були присутні 42 тисячі глядачів.

12 серпня 1992 року стадіон «Металіст» потрапив до Реєстру національно-культурної спадщини України. 4 жовтня 2007 року на головній спортивній арені Харкова проходив матч Кубка УЄФА між «Металістом» (Харків) та «Евертоном» (Англія). Гра такого рівня за всю історію незалежної України відбувалася на цьому стадіоні вперше.

У 2007 році почалася повна реконструкція «Металіста» з метою його підготовки до Чемпіонату Європи з футболу, що мав відбутися в 2012 році.

Східну трибуну було повністю перероблено наново, а Південну – реконструйовано. Замість старого навісу встановили новий, що повністю закриває весь стадіон. Для виготовлення основної конструкції використовувалися залізні листи. Козирок виготовлений із напівпрозорого пластику. Система освітлення була встановлена не на щоглах, а на даху спортивної арени. Також з’явилися світлодіодні табло та рекламна лінія, камера-павук, що дозволяє вести зйомку і з рівня землі, і з висоти пташиного польоту.

З метою забезпечення безпеки глядачів вся прилегла до стадіону територія була розбита на захищені один від одного сектори з власними виходами з турнікетами – повноростовими, стандартними і для людей з обмеженими можливостями.

Після проведення реконструкції повна місткість «Металіста» становить 40 003 місця, а чиста – 35 731. Усі проведені роботи і матеріали коштували 600 мільйонів гривень. Таким чином, майже через 100 років «Металіст» залишається головною спортивною ареною Харкова та одним із найсучасніших стадіонів на всій території України. Він чекає на нові спортивні досягнення та відкриває двері для всіх, хто любить спорт.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.