Субота, 18 Травня, 2024

Розвиток ІТ-сфери у місті Харкові

Харків завжди займав провідне місце в Україні у сфері інформаційних технологій та IT-компаній. Згідно зі статистикою, близько 20% всіх доходів в Україні припадали саме на це місто. І це не дивно, враховуючи статус мегаполіса. Харків як перша столиця, центр освіти, культури, інновацій, міг похвалитися чималими економічними ресурсами. Далі на kharkov-future.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Харківщині IT-індустрія зросла на 29% за два роки. Болісного удару по сфері завдали агресивні воєнні дії з боку РФ. Про це інформує сайт Mediaport.ua. Однак переважна більшість харківських ІТ-компаній все ж залишилась у регіональній юрисдикції, продовжуючи сплачувати податки. При цьому відбувся суттєвий відтік фахівців та релокація бізнесу.

Стан ІТ-сфери у місті Харкові до 2022 року

Харків від початку мав переконливу освітню і наукову базу, завдяки чому тут плекали і вирощували висококваліфікованих айтівців. До повномасштабної війни в регіоні існували понад 510 сервісних і продуктових компаній, зайнятих в IT-сфері, з більш ніж 45000 інженерів. Обсяг ринку IT в регіоні у 2021 році становив 1,5 млрд доларів США. Такого результату місто досягло завдяки комбінації індустріального розвитку та університетських можливостей.

Популярність ІТ-сегменту була зумовлена, перш за все, тим, що в інших галузях економіки практично неможливо досягти такого ж рівня зарплати і умов. Молоді працьовиті люди йшли з інших сфер трудової діяльності в інформаційні технології. Але при цьому спостерігалось явище плинності фахівців. Досягнувши певних посад, зі збільшенням стажу та досвіду роботи, айтівці Харківщини починали розглядати у якості постійного місця проживання інші міста і країни.

Регіональна IT-індустрія впевнено прогресувала, хоча і відчула на собі негативний вплив близькості зони АТО. У 2022 році внаслідок повномасштабної російської агресії айтівці Харкова були змушені покинути домівки, і переїхати до більш безпечних місць. Те саме стосувалось і офісів, які вимушено змінили локації.

Взято з Mediaport.ua

Сфера IT у Харкові у 2022 році

Як і загалом для економіки України, так і для сфери IT зокрема, 2022 рік видався надзвичайно важким. Айті-сферу спіткало справжнє випробування на міцність. На порядку денному постала ціла низка непростих питань, і основне з них ― де тепер мешкати і будувати бізнес. Айтівці міста вже з досвіду пандемії навчились бути більш гнучкими, і виконувати робочі завдання з будь-якої точки світу. 

Частково компанії релокувалися ще до 24 лютого 2022 року, адже вже восени 2021 року виникали чутки про ймовірний напад Росії. Основна маса фірм переїхали вже після 24 лютого, при цьому, евакуації відбувалися децентралізовано. Керівники офісів переважно не організовували порятунок кадрів, але допомагали їм під час індивідуальних поїздок та забезпечили фінансову підтримку.

Вектор зусиль спеціалістів у IT відтепер був прикладений до волонтерства. Також деяка частка харків’ян, зайнятих у галузі, вирушили на фронт. У своїй трудовій діяльності айтівці зосередилися на розробках у сферах медицини, будівництва, машинобудування, автомобілебудування, комерції та фінансів.

Попри обстріли і повітряні тривоги, а також відключення електроенергії, сфера вистояла, і проєкти не лише не були зірвані, але й виконані з повною віддачею. Для забезпечення стабільної роботи в умовах прифронтового міста харків’яни придбали старлінки, генератори, павербанки та інше обладнання у офіси та будинки.

Взято з Mediaport.ua

Стан галузі IT у Харкові у 2023 році

Якщо за підсумками 2022 року ІТ-галузь не лише втрималася, але і зросла на 6%, та збільшила сплату податків, то вже за перший квартал 2023 року впала на 16%. Причинами цього падіння стали:

  • світова тенденція ― рецесія багатьох сегментів економіки;
  • проблема з бронюванням фахівців;
  • невирішені питання щодо короткострокових відряджень за кордон.

Представники IT-кластеру наголошують на необхідності встановлення балансу між військовими потребами та їх задоволенням і потребами економіки у кадрах. Це пріоритетне завдання, оскільки галузь IT за експортом посідає третє місце після аграрного та металургійного секторів. Прибутки від діяльності сфери інформаційних технологій у значних розмірах йдуть також і на підтримку Збройних сил України.

Окрім фінансової допомоги, сектор IT у Харкові активно долучився до розробок програмних продуктів для кібербезпеки та проєктів військового спрямування. Ті завдання, які виконувались спільно із Міноборони, оплачувались, але вистачало і таких, що реалізували на волонтерських засадах. Деяка частина цих проєктів з очевидних міркувань тримається у таємниці, але відомо, що харків’яни плідно працюють, у тому числі, над картами розмінувань. 

Харківський IT-кластер також докладає чималих зусиль для підтримки освітніх ініціатив, адже освіта впливає на майбутнє України. Ще один напрямок роботи ― відновлення рідного міста Харкова після перемоги і стійка діджиталізація, яка має лише покращуватися із року в рік. Створення технологічних сервісів, реалізація ідеї “smart city” ― один з аспектів діяльності айтівців.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.